Antwort Co je to subjektivní stránka? Weitere Antworten – Co je to objektivní stránka trestného činu

Co je to subjektivní stránka?
Objektivní stránka trestného činu charakterizuje způsob, kterým byl trestný čin spáchán a jeho následky. Obligatorní znaky objektivní stránky jsou: jednání, následek trestného činu a příčinný vztah mezi jednáním a následkem. Tyto obligatorní znaky musí být naplněny u každé skutkové podstaty.Skutková podstata je souhrn typických, základních, právně relevantních znaků určitého právního institutu (například: trestného činu). Pokud osoba naplní svým jednáním takové znaky (například spáchá trestný čin), naplní skutkovou podstatu, což s sebou přináší právní následky stanovené příslušnou právní normou.Typové znaky trestného činu

Patří mezi ně objekt, objektivní stránka, subjekt a subjektivní stránka.

Co je hmotný předmět útoku : Hmotným předmětem útoku je osoba nebo věc, proti které pachatel použil jednání, aby mohl zasáhnout objekt. Tento znak je vyjádřen zejména u trestných činů proti životu a zdraví slovy “jiného, jinému”, nebo u trestných činů proti majetku slovy “cizí věc”.

Co je to objektivní stránka

Objektivní stránka: Způsob spáchání trestného činu popsaný v příslušné skutkové podstatě. Spočívá v jednání osoby pachatele, které může být konáním, tedy aktivním působením pachatele, či nekonáním/opomenutím/ zanedbáním.

Co je objektivní a subjektivní : Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.

Subjektivní stránka: vyjadřuje vnitřní postoj pachatele ke spáchanému trestnému činu, hovoříme o zavinění ve formě úmyslu či nedbalosti.

Trestní zákoník je rozdělen na dvě části, na obecnou a zvláštní část. Obecná část se zabývá základními podmínkami trestní odpovědnosti, stanoví systém trestů, definuje podmínky pro jejich ukládání apod. Zvláštní část pak obsahuje katalog trestných činů s uvedením trestů, které je možné za ně uložit.

Co je objektivní stránka

Objektivní stránku trestného činu charakterizuje způsob spáchání trestného činu a jeho následky. Fakultativními znaky jsou místo a čas jednání, jeho účinek, hmotný předmět útoku, použitý prostředek ke spáchání trestného činu a jiné znaky. Jednání je ve smyslu trestního práva projev vůle ve vnějším světě.Subjektivní stránkou trestného činu rozumíme psychický vztah pachatele, jenž není možné přímo pozorovat, a proto je nutné usuzovat na zavinění ze všech okolností, za kterých došlo ke spáchání trestného činu. Takovými okolnostmi chápeme mj. určité chování pachatele, protože i jednání je projevem vůle.Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.

Subjektivním právem (právo v subjektivním smyslu) rozumíme míru možného chování oprávněného subjektu. Subjektivní právo je to, co adresát právní normy (objektivního práva) může učinit (jak může jednat), neboť mu to objektivní právo dovoluje. Jedná se o možnost, kterou subjekt (adresát) nemusí využít.

Kdo je subjektem trestního řízení : Subjekty trestního řízení rozumíme ty činitele (státní orgány, fyzické a právnické osoby), kteří mají a vykonávají vlastním jménem vliv na průběh řízení a kterým zákon dává k uskutečnění tohoto vlivu určitá procesní práva nebo určité procesní způsobilosti.

Jaké jsou druhy trestů : Současná právní úprava zná tyto druhy trestů: odnětí svobody, domácí vězení, obecně prospěšné práce, propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz pobytu, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, ztrátu čestných titulů a vyznamenání, ztrátu vojenské hodnosti, vyhoštění.

Co je subjektivní stránka přestupku

Pachatelem přestupku může být pouze fyzická osoba, která byla v době spáchání přestupku příčetná a dovršila již patnáctý rok věku. Subjektivní stránka – zavinění, přičemž k odpovědnosti za přestupek postačí zavinění nedbalostní, pokud zákon výslovně nevyžaduje zavinění úmyslné.

Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.Objektivita (z lat. obiectum, předmět) je kvalita či rys takového poznávání nebo popisu, které se snaží co nejvíce přiblížit svému předmětu, a tedy co nejvíce omezit vliv poznávající osoby. Je žádoucí právě proto, že nezávisí na osobách, a je tedy platný, použitelný a přijatelný pro každého.

Co je to subjektivní odpovědnost : Subjektivní právní odpovědnost spojujeme se zaviněným porušením právní povinnosti. Proto je ústředním pojmem subjektivní odpovědnosti zavinění: subjektivní vztah člověka k výsledku jeho chování (Macur 1980: 91). Se subjektivní odpovědností spojujeme pojem exkulpace (česky někdy vyvinění).