Antwort Co je to rodinné právo? Weitere Antworten – Co znamená rodinne právo

Co je to rodinné právo?
Rodinné právo se tedy zabývá například svatbou, rozvodem, adopcí dětí, různými otázkami týkajícími se rodičovské odpovědnosti (péče o děti, právo na návštěvy, …). Tato pravidla se liší podle států, neboť jsou úzce spjata s historií, kulturou a společenským vývojem každé země.Zahrnuje péči o zdraví dítěte, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, zastupování dítěte a správu jeho majetku. Náleží oběma rodičům bez výjimky, nekončí tedy rozvodem. V ojedinělých případech může být rozhodnutím soudu rodičovská odpovědnost pozastavena, omezena či úplně odebrána.Vztahy mezi manžely

Jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svoji důstojnost, pomáhat si, společně pečovat o děti a vytvářet zdravé rodinné prostředí. (1) O uspokojování potřeb rodiny jsou povinni oba manželé pečovat podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.

Jaká práva a povinnosti mají rodiče ve vztahu k dětem : Rodiče mají zejména ochranné pravomoci vůči svým dětem. Ustanovení § 858 občanského zákoníku stanovuje jejich práva a povinnosti spočívajíci zejména v: Péči o dítě, zahrnující především péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Ochraně dítěte.

Jaký zákoník se zabývá rodinným právem

Manželské majetkové právo. Společné jmění manželů je v současné době upraveno v § 143 – 151 občanského zákoníku, nikoli tedy v zákoně o rodině. Podle NOZ je manželské majetkové právo zařazeno do části druhé, k právu rodinnému.

Jaké jsou základní funkce rodiny : Z hlediska rodičů jde o rodinu prokreační, z hlediska dětí o rodinu orientační. Další definice vymezují rodinu prostřednictvím jejích funkcí: funkce reprodukční, sociálně ekonomické, kulturně výchovné, sociálně psychologické a emocionální.

Rodiče mají právo a povinnost své děti řádně vzdělávat a vychovávat, pečovat o jejich zdraví a vytvářet jim s ohledem na jejich fyzický i duševní stav příznivé podmínky pro jejich úplný a harmonický vývoj tak, aby byly děti připraveny na samostatný život ve společnosti.

Zákon o rodině (úplné znění, jak vyplývá ze změn a doplňků provedených zákonem ze dne 10. listopadu 1982 č. 132 Sb.) 130/2022 Sb.

Co se učí v rodinné výchově

Učí se předcházet úrazům a čelit vlastnímu ohrožení v každodenních i mimořádných situacích, dívat se na vlastní činnosti z hlediska zdravotních potřeb a životních perspektiv dospívajícího jedince a rozhodovat se ve prospěch zdraví. .Rozlišujeme rodiny – úplné (otec, matka, děti), neúplné (otec – děti, matka – děti, 1 z rodičů chybí), druhotně vzniklé (po rozvodu vlastní a nevlastní děti, rodiče, …), více-generační (otec, matka, děti, prarodiče), rozšířená (rozšíření základní rodiny o dalšího člena – teta, strýc, …).I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.

Dítětem je každý komu je méně než 18 let. To znamená, že i když je Ti například 17 let a 10 měsíců, tak stále se na tebe vztahují všechna práva uvedená v této Úmluvě. Protože podle Úmluvy je dítětem každý člověk, který ještě nedosáhl 18-ti let.

Kdo patří do rodiny : Rodina „základní“ (také jádrová či nukleární) se skládá pouze z otce, matky a dětí, kteří žijí pohromadě. „Rozšířená“ (široká) rodina zahrnuje kromě již zmíněných také další příbuzné, jako prarodiče, strýce, tety, bratrance a sestřenice atd. Vcelku se blíží pojmu příbuzenstvo.

Co je nejdůležitější ve výchově : Nejdůležitější je vychovat dítě tak, aby bylo připravené na budoucnost a aby dokázalo zvládat překážky. A velmi důležitým předpokladem pro to jsou primární vazby, které si dítě vytváří v raném dětství k pečující osobě (rodiči). Dokonalost ve výchově neexistuje!!!

Co je rodinná výchova

Předmět Rodinná výchova zahrnuje všechny očekávané výstupy vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví z RVP ZV. Výuka je zaměřena na poznávání vztahů mezi lidmi, na řešení problémů a změn v životě a na lidské jednání ohrožující zdraví.

Úplná – Za úplnou rodinu se považují rodiny, ve kterých žijí oba rodiče spolu se svými dětmi. Neúplná – Neúplná rodina je rodina s jedním rodičem. Představuje stále častější rodinný typ. Jedná se o rodiny vzniklé rozvodem, rozchodem, ovdověním, adopcí dítěte osamělou ženou anebo porodem dítěte mimo manželství.Střídavá péče

Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.

Kdy není vhodná střídavá péče : Skrytý či nevraživý vzájemný postoj partnerů rozbíhá kolotoč příčin a následků. Pokud mezi nimi vzrůstá pocit odosobnění, odtažitost a chlad, nepřátelskost až agrese a konfliktní situace se nedaří uspokojivě zvládat, přenáší se to na dítě, které se stává obětí. Takové prostředí střídavé výchově nesvědčí.