Antwort Co je to obvinění? Weitere Antworten – Co je to obviněný

Co je to obvinění?
Obviněný je pojem, náležející zejména do pokročilé fáze přípravného řízení. Obviněným je osoba od okamžiku, kdy proti ní bylo zahájeno trestní stíhání (kdy jí bylo sděleno obvinění), až do nařízení hlavního líčení soudem.Křivého obvinění se pachatel může jednoduše dopustit tím, že někoho lživě obviní ze spáchání trestného činu, za což mu bude hrozit trest odnětí svobody až na 2 roky. Pokud se však snažil tímto svým jednáním úmyslně přivodit jiné osobě trestní stíhání, zvyšuje se horní hranice trestní sazby až na 3 roky.Definícia. (1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Čím začíná trestní stíhání : na základě podaného trestního oznámení nebo na základě skutečností zjištěných vlastní činností) a následně usnesením o zahájení trestního stíhání začíná vyšetřování. V této fázi se provádí dokazování, tedy zjišťují všechny důkazy, které svědčí o vině obviněného, stejně jako důkazy, jež ji vyvracejí.

Co je obviněn

Obviněný je osoba, proti níž je vedeno trestní stíhání.

Trestní řád označuje tuto osobu několika pojmy (podle stadia řízení a jejího postavení). Podezřelý – je ten, kdo byl zadržen v souladu s ustanovením trestního řádu a dosud proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání.

Kdo vznáší obvinění : Status obviněného

Podle současného trestního řádu se obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává zásadně policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

Nejčastějším důvodem odložení věci je buď skutečnost, že se nepodařilo zjistit konkrétního pachatele anebo závěr, že se v dané věci nejedná o trestný čin a věc je tudíž předána k vyřízení v přestukovém řízení obecnímu úřadu či jinému orgánu, event. věc není ani přestupkem.

Obviněný je osoba, proti níž je vedeno trestní stíhání.

Podezřelý – je ten, kdo byl zadržen v souladu s ustanovením trestního řádu a dosud proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání. Obviněný – je ten, proti němuž bylo zahájeno trestní stíhání.

Jaký je trest za pomluvu

§ 184Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.Délka každého trestního řízení však záleží na závažnosti trestného činu a dalších konkrétních okolnostech. V roce 2013 byla průměrná délka řízení před soudem v trestních věcech v České republice 173 dní. Řízení o závažných trestných činech však mohou trvat i několik let.Obžaloba je v trestním řízení rozhodnutím svého druhu, kterým je na základě výsledků přípravného řízení postaven obviněný před soud. Pojem obžaloba někdy bývá rovněž používán k označení státního zástupce (dříve prokurátora), který jako veřejný žalobce v postavení procesní strany před soudem obžalobu zastupuje.

Obviněný má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které jsou mu kladeny za vinu, obviněný může navrhovat provedení důkazů svědčících v jeho prospěch. Obviněný má též právo nevypovídat. Obviněný má právo činit návrhy a podávat žádosti, zejména může předkládat návrhy na provedení důkazu a podávat opravné prostředky.

Jak probíhá výslech svědka : Výslech svědka se koná tak, aby poskytl pokud možno úplný a jasný obraz o skutečnostech důležitých pro trestní řízení, které svědek vnímal svými smysly. Svědkovi musí být dána možnost, aby souvisle vypověděl vše, co sám o věci ví a odkud se dozvěděl okolnosti jím uváděné.

Jak se řeší trestný čin : Kde lze oznámení podat u kteréhokoli policejního orgánu – oznámení je možné podat na kterémkoliv oddělení policie, ideální je podat ho na službu kriminální policie a vyšetřování v místě, kde došlo ke spáchání trestného činu, na státním zastupitelství, trestní oznámení může být učiněno i ústně u soudu.

Co se stane když nepřijdu na výslech

V případě, že se bez omluvy nedostavíte na stanovený termín výslechu, hrozí vám předvedení policejním orgánem. Orgán, který vás k výslechu předvolal, vám rovněž může v případě nedostavení se uložit pořádkovou pokutu ve výši až 50.000 Kč.

Podejte trestní oznámení pro urážku na cti

Pachatel tohoto trestného činu bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Když se pomluvy dopustí pachatel prostřednictvím internetu, televize nebo tisku, může být odsouzen k trestu odnětí svobody až na 2 roky nebo zákazem činnosti.Proti pomluvě je možné bránit se také podáním občanskoprávní žaloby u místně příslušného okresního soudu. Podle ust. § 81 odst. 2 občanského zákoníku má totiž každá fyzická osoba právo na ochranu své osobnosti, života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevu osobní povahy.

Kdy policie odloží případ : 141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.