Antwort Co je to nutná obhajoba? Weitere Antworten – Kdy je nutná obhajoba
trestního řádu (zákon č. 141/1961 Sb.). Nutná obhajoba se uplatňuje tehdy, pokud není obviněný schopen se sám hájit (nemůže třeba vyhledávat důkazy na svoji obhajobu, např. proto, že je zavřený).Obviněný si může obhájce zvolit sám. Zvoleného obhájce pověřuje obhajobou obviněný (udělí mu plnou moc ke svému zastupování). Obviněnému může obhájce zvolit i jeho zákonný zástupce, jeho příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, druh i osoba zúčastněná.Pokud nebylo již při ustanovení dohodnuto jinak, končí ustanovení obhájce současně se skončením trestního stíhání. Opět, jako u zvoleného obhájce platí, že obhájce je ještě oprávněn za obviněného podat dovolání, žádost o odklad výkonu trestu a žádost o milost.
Kdy je clovek obviněný : Obžalovaným se stává obviněný v okamžiku nařízení hlavního líčení a zůstává jím až do jeho skončení (tj. do právní moci odsuzujícího nebo zprošťujícího rozsudku). Odsouzeným se stává obviněný (obžalovaný) okamžikem právní moci odsuzujícího rozsudku / trestního příkazu.
Co si obléct na obhajobu
Sukně, šaty, kostýmek nebo společenské kalhoty, dovoleno je v zásadě vše, samozřejmě s ohledem na důležitost události. Obecně pak platí, že ať už se rozhodnete pro sukni nebo kalhoty, oblečení by mělo být společenské, ale také pohodlné, měly byste se v něm cítit dobře a samozřejmě by Vám mělo slušet :).
Kdy končí obhajoba : Ustanovení obhájci jsou povinni obhajobu převzít. V některých případech (viz níže) zákon umožňuje, aby se obviněný obhájce výslovně vzdal. Toto prohlášení však může vzít kdykoliv zpět. Okamžik, kdy končí nutná obhajoba je dán podle trestního řádu tehdy, když pominou důvody, pro které vznikla a trvala.
Obhájce je v trestním řízení právní zástupce osoby, proti které se vede trestní řízení (obviněný). Obhájcem může být pouze advokát a jeho úkolem je poskytnout obviněnému kvalifikovanou právní pomoc a ve prospěch obviněného využít všechna práva a prostředky, které jsou v právních předpisech zakotveny.
Obviněný má právo kdykoli za řízení uvádět okolnosti, které jeho obvinění zeslabují nebo vyvracejí, a nabízet o nich důkazy. Zejména má právo dosáhnout předvolání a výslechu svědků ve svůj prospěch za stejných podmínek, jako svědků proti sobě. Právo však neumožňuje dosáhnout předvolání kohokoli.
Kdo platí ustanoveného obhájce
Ustanovenému obhájci odměnu a náhradu hotových výdajů platí stát. Pokud byl obviněný pravomocně uznán vinným, je následně rozhodnuto o jeho povinnosti vynaložené prostředky nahradit státu a jsou po něm vymáhány.Délka každého trestního řízení však záleží na závažnosti trestného činu a dalších konkrétních okolnostech. V roce 2013 byla průměrná délka řízení před soudem v trestních věcech v České republice 173 dní. Řízení o závažných trestných činech však mohou trvat i několik let.Pokud jste ještě nebyli formálně obviněni z trestného činu, policisté tak učiní a usnesení o zahájení trestního stíhání (tedy o vašem obvinění) předají státnímu zástupci spolu s již zmíněnými materiály. Vaše zadržení může trvat maximálně 48 hodin.
Křivého obvinění se pachatel může jednoduše dopustit tím, že někoho lživě obviní ze spáchání trestného činu, za což mu bude hrozit trest odnětí svobody až na 2 roky. Pokud se však snažil tímto svým jednáním úmyslně přivodit jiné osobě trestní stíhání, zvyšuje se horní hranice trestní sazby až na 3 roky.
Jak dlouho trvá obhajoba : Celková délka obhajoby jednoho studenta je zpravidla 20 minut, ne však méně než 10 minut a více než 30 minut (vyjma specifických případů, zejména jedná-li se o nedoporučení práce k obhajobě, může být obhajoba i delší).
Co má být v prezentaci k obhajobě : Jak připravit prezentaci k obhajobě
- Titulní snímek: Měl by obsahovat název vaší práce a otázku, kterou vaše prezentace zodpovídá.
- Úvodní snímek: Měl by představit váš výzkumný problém, cíle a motivaci.
- Snímek s literárním přehledem: Měl by shrnout hlavní teorie a studie související s vaším tématem.
Jaká jsou práva obhájce v trestním řízení
v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.
Předběžné projednání obžaloby je soudním stadiem trestního řízení, které následuje po podání obžaloby, návrhu na potrestání či návrhu na shválení dohody o vině a trestu.“ Obviněný má právo kdykoli za řízení žádat o bezplatnou obhajobu = nejdříve tak může učinit po zahájení trestního stíhání (kdy se teprve stává obviněným), nejpozději před právní mocí rozhodnutí ve věci samé (odsuzujícího rozsudku, usnesení o zastavení trestního stíhání apod.)
Kdy nabývá trestní rozsudek právní moci : V trestním řízení je právní moc rozsudku, kdy rozsudek již nelze napadnout opravným prostředkem v žádné jeho části, upravena v § 139 odst. 1 tr. ř. Proti rozsudku odvolacího soudu zákon nepřipouští odvolání, a tudíž nabývá právní moci dnem vyhlášení (§ 259 odst.