Antwort Co je to Netáta? Weitere Antworten – Co je to Netata
Sborové zpívání má ve Strání dlouholetou tradici, na niž navazuje současná generace zpěvaček, která od roku 2011 vystupuje na veřejnosti pod názvem bylinky z karpatských luk plavuně vidlačky (Lycopodium clavatum), lidově označované jako netáta.Plavuň vidlačka (latinsky Lycopodium clavatum), která patří do čeledi plavuňovitých, je plazivá mechovitá rostlina. Je pro ni typická vidličnatě větvená lodyha, z níž vyrůstají postranní výhony, na kterých dozrávají výtrusnicové klasy. Plavuň přispívá k normální funkci močového měchýře a dolních močových cest.Rostou v rozmezí kolinního a subalpinského pásma (Hejný a Slavík 1988). Plavuně se vyskytují na kyselých půdách světlých jehličnatých lesů, vřesovištích, pastvinách a smilkových loukách (Hejný a Slavík 1988).
Kde roste plavuň Vidlačka : Vyskytuje se často ve společnosti mechů rostoucích na méně úrodných půdách. Jde o cirkumpolární, atlantický druh meridionální až boreální zóny. Je rozšířený v celé Evropě mimo pásů vždyzelených lesů středozemní oblasti. Některé odchylné formy rostou v Americe, tropické Africe, na Mariánských a Havajských ostrovech.
Jak vypadá plavuně
Plavuň vidlačka je plazivá vytrvalá bylina, která dorůstá do délky mezi 30 až 120 cm. Její lodyha je dlouhá, vidličnatě větvená a má postranní výhony, které se vidličnatě větví. Na konci větve nalezneme dva klasy s výtrusnicemi, v nichž se výtrusy tvoří.
Kde se vyskytují plavuně : Plavuně se vyskytují na kyselých půdách světlých jehličnatých lesů, vřesovištích, pastvinách a smilkových loukách (Hejný a Slavík 1988). Preferují světlé lesní lemy a jsou hojnější ve vyšších polohách (Sofron a Nesvadbová 1997).
Zdaleka nejčastěji se na Tachovsku setkáte s plavuní vidlačkou. Roste na okrajích cest ve světlých, zejména jehličnatých lesích, na vřesovištích, chudých loukách. Vidličnatě se větví (odtud název) nejen hlavní plazivý stonek, ale i vrcholové výtrusnicové klasy.
Plavuně patří do podříše zelených rostlin Viridiplantae, vývojová linie Streptophytae (Dostál 2006). Rovněž jsou součástí skupiny pteridofytních rostlin, kam spadají výtrusné rostliny mikrofylního, nebo megafylního typu, které mají pravé orgány.
Kde roste plavuně
Plavuně tohoto rodu se vyskytují od tropů až po arktické oblasti. V mírném pásu jsou nejčastějši v lesích a na lesních světlinách, v horských oblastech, na alpínských loukách, někdy také na zaplavovaných stanovištích.Přeslička rolní je vytrvalá výtrusná bylina vysoká nejčastěji 10–70 cm. Na rozdíl od přesličky bahenní má přeslička rolní výrazný sezónní dimorfismus. Na jaře vyrůstá fertilní (plodná) lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později vyrůstá sterilní (neplodná) letní zelená lodyha.Je třeba dát pozor na záměnu sbírané přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní. U nás rostou tři přesličky – přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá.
Přesličky (Equisetopsida) je třída vyšších (cévnatých) rostlin. V současnosti existuje asi 35 druhů.
Na co je dobrá přeslička : Přeslička rolní je vhodná jak k vnitřnímu, tak vnějšímu použití. Vnitřně se jí léčí vodnatelnost, zánět močového měchýře, ledvinové infekce, dna, krvácení (menstruační, z nosu aj.), zlomeniny, zanikající menstruace, kornatění tepen, nádorové stavy či plešatění. Zevně se využívá na rány, vředy, afty a omrzliny.
Která přeslička se sbírá : Sbíráme přesličku rolní
V blízkosti rybníků roste přeslička bahenní nebo se také můžete setkat s přesličkou poříční. Pro sběr používáme pouze léčivou přesličku rolní. Ostatní druhy přesliček obsahují látky, které pro nás mohou být jedovaté.
Která z přesliček je jedovatá
Pozor na záměnu různých druhů přesliček
U nás rostou tři přesličky – přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá. Všechny rostou na podobných stanovištích, a proto musíte dát dobrý pozor, kterou přesličku sbíráte. Ve fytoterapii (bylinné léčbě) se používá pouze přeslička rolní.
Užívejte 1 hrnek před spaním. Při prochladnutí močového měchýře s křečovitými bolestmi není lepšího prostředku, než když necháme 10 minut působit na měchýř páry ze spařené přesličky. Když to několikrát zopakujeme, tak onemocnění brzy pomine.příprava: 2 polévkové lžíce přesličky povaříme 10 min. v 1/2 l vody, poté scedíme a popíjíme během dne. Vaříme z důvodu, že přeslička obsahuje velké množství křemičitanů, které se varem uvolní. POZNÁMKA: samostatnou přesličku nedoporučuji užívat dlouhodobě, cca po 3 týdnech na alespoň měsíc pauza!
Jak často pít čaj z přesličky : Jak dlouho pít čaj z přesličky
Denně lze vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně. Přeslička rolní není určena pro dlouhodobé užívání. Nepřekračujte dávkování přesličky doporučené výrobcem přípravku.