Antwort Co je to šlehaný med? Weitere Antworten – Proč se dělá pastovaný med

Co je to šlehaný med?
Je med vyráběný z prvních jarních medů. Pokud je med ponechán v klidu, dříve nebo později v celém svém objemu zkrystalizuje. Jarní med s přirozeně vyšší podílem glukózy je pak ve sklenici až nedobytně tvrdý, lze obtížně nabírat a mnohdy nezbývá než jej dloubat lžičkou nebo nožem.Pastovaný, pastový nebo šlehaný med neobsahuje žádné umělé přísady: Med pastujeme, až když vidíme, že se jeho barva začíná zakalovat – tak podchytíme začátek cukernatění. Med se pozvolna míchá dlouhou lžicí nebo vařečkou, čímž se zabrání krystalizaci. Získává hustou světlou konzistenci.Než začneme s pastováním, důkladně se ujistíme, že med nekvasí. Med také nesmí obsahovat příliš velké množství vody, maximálně 19 % z obsahu. Pokud se rozhodneme pro pastování doma, nejprve ztekutíme med při teplotě kolem 45°C, pokud je ale čerstvě získaný, není to nutné. Dalším krokem je zchlazení medu pro očkování.

Jak se dělá Pastovy med : Pastuje se především med květový, který je nejideálnější s maximálním obsahem vody do 20%. Pastování – tato mechanická funkce roztříští krystalky medu na menší částice, které se už poté nespojí. Míchá se dokud nevznikne pastovitá forma. Pastuje se velice pomalu, abychom předešli vzniku vzduchových bublin.

Který med je nejzdravější

Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.

Kolik medu denně je zdravé : Pro většinu zdravých dospělých je obecně považováno za bezpečné konzumovat asi 2-3 lžíce (přibližně 50-75 gramů) medu denně. Je však důležité brát v úvahu celkový příjem cukru, protože med je přirozeným zdrojem cukrů.

Vzniká úpravou medu za studena, řízenou krystalizací – speciálním dlouhým mixováním. Veškeré kvality medu jsou při procesu zachovány. Má krémovitou konzistenci, dobře se roztírá a nestéká. Pro tuto vlastnost je velmi oblíbený dětmi a starší populací.

Vědci zjistili, že med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu i rakovině tlustého střeva. Kromě toho jeho konzumace zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a tím i obranyschopnost organismu. Zlepšuje trávení a dokonce snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.

Jak poznat pravost medu

Připravte si sklenici s čistou vodou. Do této sklenice dejte lžíci medu. Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa.Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.Dalo by se říci, že existují tři základní druhy medu. Jedná se o med květový získávaný z nektarů stromů a květů, med lesní, jehož základní surovinou je medovice, která se nejčastěji vyskytuje na stromech v lese, a smíšený med. Jak už název smíšený med napovídá, kombinuje květový a lesní med.

Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský organismus. V České republice je ale spotřeba medu o mnoho nižší, než by měla být. Za rok totiž průměrný Čech spotřebuje 0,9 kilogramů.

Jaký je nejlepší med : Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.

Proč je bílý med : Lidé se často nesprávně domnívají, že med krystalizuje, protože do něj byl přidán cukr, tak to ale opravdu není, med krystalizuje právě proto, že do něj nic přidáno nebylo a ani s ním nebylo nešetrně zacházeno. Naopak u medů, které jsou i po dlouhé době tekuté je krystalizace potlačena.

Co dělá med v těle

Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.

Cibule pomáhá prohřát hrudník, podporuje rozpouštění hlenu a umožňuje vykašlávání. Med mj. tiší noční kašel a zlepšuje kvalitu spánku. Krom toho oboje působí jako přírodní antibiotikum a vnitřní desinfekce.Obsahují pylová zrna rostlin, na nichž včely sbírají nektar a tím obohacují med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky, jako jsou rostlinné hormony, éterické oleje či aromatické látky. Tmavou barvu lesního medu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin.

Jak vypadá zkažený med : Zkvašený med poznáte na první pohled. Když otevřete sklenici, první, co ucítíte místo nasládlé vůně medu, bude nepříjemný štiplavý zápach, charakteristický právě pro kvašení. Hladina medu je pak pokrytá tenkou řídkou vrstvou. V takovém medu už nastal kvasný proces.