Antwort Co je to klouzavá pracovní doba? Weitere Antworten – Jak funguje Pruzna pracovní doba
Pružnou pracovní dobu tvoří kombinace základních a volitelných úseků pracovní doby, jejichž začátek a konec určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec je povinen odpracovat základní pracovní dobu podle předem stanoveného rozvrhu pracovní doby. V rámci volitelné pracovní doby si zaměstnanec volí začátek a konec pracovní doby.Pracovní doba může být zaměstnavatelem rozvržena rovnoměrně nebo nerovnoměrně. V rámci rovnoměrného či nerovnoměrného rozvržení mohou být uplatňovány zvláštní pracovní režimy v podobě pružného rozvržení pracovní doby nebo konta pracovní doby.Poslední možností je pružné rozvržení pracovní doby, kdy si vy jako zaměstnanec volíte začátek a konec pracovní doby. S tím, že odpracujete základní pracovní dobu podle předem stanoveného rozvrhu pracovní doby. Toto rozvržení se často nazývá také klouzavá pracovní doba nebo volná pracovní doba.
Co je to flexibilní pracovní doba : Zaměstnanec si tedy při pružném rozvržení pracovní doby sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků volitelné pracovní doby stanovených zaměstnavatelem.
Co je klouzavá pracovní doba
Pojem pružná (nebo také klouzavá) pracovní doba se používá pro takové rozvržení pracovní doby, kdy je určen přesný čas, ve který je nutné být na pracovišti (případně k dispozici v režimu home office) a určitá část je volitelná – zaměstnanec si tedy může sám zvolit začátek a konec.
Kdy se neuplatní pružná pracovní doba : Pružné rozvržení pracovní doby se neuplatní při pracovní cestě zaměstnanců, při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně, jejíž začátek a konec je pevně stanoven, nebo brání-li jejímu uplatnění provozní důvody a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou vám přísluší náhrada mzdy nebo platu …
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Z předmětných ustanovení tak vyplývá, že počet 12 hodinových směn následujících za sebou není zákoníkem práce nijak omezen, musí však být mezi těmito směnami vždy zařazen nepřetržitý odpočinek v délce min. 8 hodin, resp. nepřetržitý odpočinek v týdnu v délce trvání min. 35 hodin.
Kolik hodin v kuse můžu pracovat
V § 83 zákoníku práce je uvedeno, že délka směny nesmí přesahovat 12 hodin. Tato maximální délka směny je dána včetně přesčasů, nebo může zaměstnanec odpracovat 12 hodin a dále pokračovat v práci přesčas za podmínek stanovených v § 93 odst. 2, tedy maximálně 8 hodin týdně, resp.Maximálně 150 hodin ročně
Vedoucí zaměstnanci (tedy osoby, které řídí alespoň jednoho podřízeného), mohou v průměru odpracovat maximálně 8 přesčasových hodin týdně.4 Přestávka v práci a bezpečnostní přestávka (§ 88 a 89) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
Co nesmí zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Kolik přestávek při 12 hodinové směně : Při 12hodinové směně má zaměstnanec nárok na jednu přestávku po 6 hodinách práce. Dříve bylo povoleno více přestávek, ale v současné době platí omezení na jednu přestávku během této dlouhé směny.
Kolik hodin musí být mezi směnami
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin. Tento odpočinek může být v zákoně vymezených případech zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen.
Jak již bylo uvedeno výše, přestávka na jídlo se poskytuje po 6 odpracovaných hodinách. Při 10 hodinové směně máte nárok na jednu “velkou přestávku”.Jak je to prosím s délkou pracovní doby V § 83 zákoníku práce je uvedeno, že délka směny nesmí přesahovat 12 hodin. Tato maximální délka směny je dána včetně přesčasů, nebo může zaměstnanec odpracovat 12 hodin a dále pokračovat v práci přesčas za podmínek stanovených v § 93 odst.
Po kolika hodinách má zaměstnanec právo na pauzu : 4 Přestávka v práci a bezpečnostní přestávka (§ 88 a 89) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.