Antwort Co je to ISS? Weitere Antworten – Kdo postavil ISS

Co je to ISS?
Mezinárodní kosmická stanice (ISS) je od roku 1993 společným projektem americké NASA, Kanady, evropských států sdružených v kosmické agentuře ESA, Japonska, Brazílie a Ruska.V současné době je posádka, která se každých 6 měsíců obměňuje, tvořena 7 členy.ISS vypadá jako jasná a pomalu se pohybující „hvězda“, která nebliká. Přelet celé oblohy ji trvá řádově několik minut. Jak nelézt čas přeletu Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště.

Co bude po ISS : nízké oběžné dráze Země (LEO)“. Proto se podpis dohody mezi ESA s citovanými společnostmi Airbus a Voyager Space o společném využití Starlabu jako nástupce ISS rýsuje jako velmi vítané východisko. Starlab tak bude alespoň částečně plnit zadání od kosmických agentur jednotlivých členských států ESA (doufejme i z Česka).

Jak dlouho trvá cesta na ISS

Let raketoplánů ke stanici nebo zpět trvá dva až čtyři dny v závislosti na programu a prováděných experimentech, zpáteční let se může prodloužit i čekáním na příznivé počasí v místě přistání. Denní program kosmonautů na ISS se skládá se tří základních částí; běžné údržby stanice, vědeckého výzkumu a nezbytného cvičení.

Jak rychle obíhá ISS : 7,66 km/sMezinárodní vesmírná stanice / Rychlost na oběžné dráze

Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Při průměrné rychlosti okolo 7 700 m/s pak pravidelně obíhá Zemi s periodou cca 92 minut.

Zhruba 1,5 hodiny trvá ISS, než obletí celou Zemi. Za svou téměř 18letou kariéru již nasbírala řadu rekordů. Ten poslední je v počtu obletů Zeměkoule. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) v pondělí na své dlouhé pouti zaznamenala významný milník, když absolvovala oblet Země s pořadovým číslem 100 000.

Stačí se zaregistrovat na stránce https://spotthestation.nasa.gov. Aktuální záběry z ISS můžete najít na adrese https://video.ibm.com/channel/iss-hdev-payload, kde uvidíte přímo pohled z kamery umístěné na Mezinárodní vesmírné stanici na naši planetu.

Jak se pohybuje ISS

Stanice se pohybuje po oběžné dráze okolo Země správnou rychlostí (28000 kilometrů za hodinu) a směrem. Letí velmi rychle, a proto nespadne na Zem, ale padá okolo Země. Díky tomu, že padá, je vše uvnitř ve stavu beztíže. Všechno se tedy vznáší!Pravděpodobnost, že ji spatříte náhodně, je tedy sice vysoká, přesto je lepší stanici vyhlížet právě v čase přeletu. Tuto informaci pro dané pozorovací místo (i předpovědi pro jiné družice) najdete například na adrese www.heavens-above.com nebo v mobilní aplikaci ISS Detector či ISS Spotter.Přes 800 dní ve vesmíru strávili ještě dva Rusové (Jurij Malenčenko a Sergej Krikaljov) a více než 700 dní si připsali další 4 – jako poslední na jejich seznam v roce 2022 přibyl Anton Škaplerov díky zapojení do Expedice 66 na ISS.

Cestování z města Praha do města Vídeň

Na trase Praha – Vídeň je pouze jedna zastávka a cesta trvá minimálně 3 hodin 54 minut.

Jak dlouho letí raketa ze Země na Měsíc :

Apollo 11
Vzletová rampa LC-39A
Nosná raketa Saturn V
Délka letu 195 hodin, 18 minut a 35 sekund
Čas na dráze kolem Měsíce 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekundy

Jak dlouho trva cesta ze Země na mesic :

Apollo 11
Nosná raketa Saturn V
Délka letu 195 hodin, 18 minut a 35 sekund
Čas na dráze kolem Měsíce 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekundy
Přistání na Měsíci 20. července 1969 20:17:40 UTC Mare Tranquility 0°40′27″ s. š., 23°28′23″ v. d.

Kdy letí ISS

Viditelné přelety se opakují vždy zhruba po měsíci a trvají několik dnů až týdnů. Střídá se vždy několik dnů ranních přeletů, pár dnů pauza (nebo nic), pak několik dnů večerních přeletů, pak delší pauza a tak pořád dokola.

Nejviditelnější jsou vždy po svém vypuštění na orbitu, kdy vytvářejí takzvaný „vláček“, neboli řetězec světel putující po noční obloze. I později, kdy se od sebe družice více vzdálí, je možné je pozorovat jako jasné tečky letící v řadě za sebou. Další sérii 60 satelitů má SpaceX v plánu vypustit do konce května.red.). Na oběžnou dráhu byl vynesen v listopadu roku 1998. Stanice ISS je umístěna na takzvané nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem čtyř set kilometrů, Průměrně dosahuje rychlosti téměř 28 tisíc kilometrů za hodinu a celou planetu oběhne zhruba za 92 minuty.

Jak se spí na ISS : Astronauti, kteří spali připoutaní ve spacích pytlech, si stěžovali, že je dokáže vzbudit i samovolný pohyb rukou. Členové posádky ISS dnes tráví spánkem vždy 8,5 hodiny, a to v samostatných kójích zhruba o velikosti telefonní budky ve spacáku s popruhy k připoutání.