Antwort Co je to imunolog? Weitere Antworten – Co vše se dá zjistit na imunologii

Co je to imunolog?
Komplexní imunologické vyšetření se zaměřuje na diagnostiku snížené imunity, alergie, autoimunitní onemocnění, poruchy komplementu, chronické infekce či neznámé imunitní poruchy.Kdy se imunologické vyšetření provádí

V omezeném rozsahu provádí základní orientační vyšetření váš praktický lékař, pokud pojme podezření na poruchu vaší imunity. To připadá v úvahu při opakovaných infektech, těžce probíhajících infekčních nemocech nebo při postižení nezvyklými chorobami.Zatímco lékařský obor alergologie diagnostikuje a léčí alergická onemocnění, tedy nesnášenlivost na určitý typ látek, širší obor klinické imunologie se věnuje vrozeným i získaným poruchám imunity, které způsobují vyšší zranitelnost k infekcím, autoimunitní onemocnění, opakované horečky a další.

Jak se provádí imunologické vyšetření : Během komplexního fyzikálního vyšetření imunolog zhodnotí pacientův stav pohledem, poslechem, pohmatem a poklepem. V závislosti na typu zdravotních obtíží může imunolog také provést některá funkční diagnostická vyšetření, jako např. vyšetření plicních funkcí pomocí tzv. spirometru a provést kožní testy.

Jak se pozná špatná imunita

Oslabená imunita a její příznaky

  1. Nadměrná únava a nevyspání
  2. Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
  3. Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
  4. Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“

Kolik stojí imunologické vyšetření : Ceník vyšetření pro samoplátce

NÁZEV METODY SMLUVNÍ CENY V KČ
Borrelia (IgM, IgG) 1000,- Kč
Borrelia Blot (IgG, IgM) 5 500,- Kč
Chlamydia pneumoniae (IgA, IgM, IgG) 1 200,- Kč
Mycopl. pneumoniae IgG, IgM 1 000,- Kč

Žádat podrobnější vyšetření imunity má smysl až v případě, kdy nemoci probíhají u dítěte dlouze a komplikovaně, na původně lehčí virové onemocnění se nabaluje závažnější bakteriální infekce a dá se říct, že malý pacient jde z jedné nákazy do druhé, přičemž často, minimálně šestkrát ročně, dostává antibiotika.

Pacient se může objednat osobně, telefonicky na tel. č. 495 832 104 či odešle poštou „doporučení“, na jehož základě bude písemně vyzván k vyšetření.

Jak se pozná oslabená imunita

Oslabená imunita a její příznaky

  1. Nadměrná únava a nevyspání
  2. Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
  3. Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
  4. Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“

Imunita je z hlediska infekcí v ohrožení hlavně během chladných měsíců. Nejsou to ale jen infekce, co imunitu oslabují. Neblaze se na fungování imunity podepisuje například dehydratace, podvýživa, chronický stres nebo cukrovka.Kromě cukru může imunitní systém narušovat také zvýšený příjem soli, nasycených tuků a naopak nedostatek vitamínu A, B6, C, D, E, zinku, selenu, železa, mědi a kyseliny listové.

Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.

Jak se projevuje snížená imunita : Že s organismem není něco v pořádku se odráží i na vzhledu. Pacienty se sníženou imunitou častěji trápí ekzémy, rozpraskané koutky úst nebo opary. Problémy s imunitou často stojí na pozadí celé řady kožních problémů jako jsou například lupy, bradavice či plísňové onemocnění nehtů.

Jak se měří imunita : Provádíme odběrem žilní krve. Tento test odhalí, jestli je vaše imunita připravena dlouhodobě vás chránit proti onemocnění COVID-19 – a to bez ohledu na to, jestli máte nebo nemáte protilátky. Ochranu vám může poskytnout mimo protilátek IgG hlavně také buněčná imunita (imunita zprostředkovaná T-lymfocyty).

Co zpusobuje slabou imunitu

Oslabený imunitní systém může mít řadu příčin, nejčastěji je však na vině špatná životospráva. Obranyschopnost snižují civilizační choroby způsobené špatným životním stylem, jako je chronický stres nebo obezita. Oslabovat imunitu může také špatná strava, nedostatek spánku, kouření či alkohol.

Jak poznat oslabenou imunitu

Často jde například o chronickou únavu a celkovou náchylnost k sezonním onemocněním jako je chřipka či nachlazení. Jelikož je až 80 % imunitního systému tvořeno ve střevech, jeho poruchy mohou zapříčinit i trávící problémy, sníženou chuť k jídlu nebo nechutenství.Z krve lze rovněž zjistit, jak fungují naše játra či jaký je metabolismus štítné žlázy a jak vysoké či nízké jsou sérové hladiny iontů (vybraných minerálních látek). A také se měří CRP -vyšetření C-reaktivního proteinu, bílkoviny, jež vzniká v játrech.

Jak často chodit na krevní testy : Na základní vyšetření krve a moči má každý nárok jednou za dva roky v rámci preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Vyšetřuje se hladina cukru či cholesterolu a tukových látek v krvi, další testy lékař provádí pouze v případě podezření na některé konkrétní onemocnění.