Antwort Co je to Andezit? Weitere Antworten – Jak vznika Andezit

Co je to Andezit?
38 – andezit – vulkanická brekcie

Výlevy lávy se střídaly s chrlením sopečného popela a bomb při erupcích. Usazováním vrstev sopečných vyvrženin vznikaly tufy, z nichž se tvořily kužely vulkánů. Již zpevněné vrstvy tufů byly často při dalších erupcích roztrhány a rozmetány.Andezit je velmi pevný, žáruvzdorný, ohnivzdorný, kyselinovzdorný a hustý materiál. Má široké uplatnění v různých průmyslových odvětvích. Ve formě andezitových desek se používá k dekoraci obložení různých budov. Velké bloky slouží jako vynikající základ pro stavbu budov a staveb.V České republice tvoří andezity zbytky dnes už neaktivní vulkanické oblasti v okolí Uherského Brodu, Nezdenic, Bojkovic, Bánova, též v Tepelské vysočině, v Českém středohoří západně od Třebenic nebo u Rožmitálu severně od Broumova.

Kdy vznikl andezit : Andezit je šedý, celistvý místy též mírně pórovitý nebo sklovitý, středně až jemně zrnitý. Hornina má tence deskovitou odlučnost. VZNIK: Vznik těchto hornin byl úzce spjat se subdukcí probíhající v období neogénu v Karpatsko-panonské oblasti.

Na co se používá žula

Využití Žula se používá na sokly pomníků, na náhrobky, slouží jako stavební kámen pro liniové stavby (žulové kostky cest, dláždění luxusních chodníků a vnitřních prostor staveb) a v některých regionech jako běžný stavební kámen. Rozpukané žuly se používají na štěrk.

Co to je opuka : Opuka je usazená hornina, prachovitý druh slínovce. Opuka vznikala z nejjemnějších částic usazených na mořském dně. Tvoří ji jílovité a prachovité částice, vápencové složky a jehlice mořských hub mikroskopických rozměrů (tzv. spongie).

Znělec (též fonolit) je výlevná magmatická hornina světle šedé až nazelenalé barvy. Samotný název ve většině jazyků vyjadřuje vlastnost horniny vydávat při poklepání zvuk, tedy znít. Obvykle obsahuje značný podíl živcových hornin a živce (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře plagioklasy.

Mezi žilné vyvřeliny patří například pegmatit, aplit nebo mineta. Pokud masa taveniny utuhla hluboko pod zemským povrchem, hovoříme o vyvřelinách hlubinných (plutonických). Často tvoří velká tělesa. Patří mezi ně například žula, syenit nebo gabro.

Kdy vznikla žula

„Žula je svědkem procesů, které se odehrály před více jak 300 miliony let, kdy došlo k výstupu magmatu a jeho tuhnutí pod povrchem Země,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. „Bylo to v době, kdy Železné hory ještě putovaly, a to od Antarktidy směrem k rovníku.Slínovec je jemnozrnná sedimentární hornina složená převážně z jílových minerálů. Většinou je tmavě až světle šedá. Je podobná jílovci, ale na rozdíl od něj reaguje s kyselinou chlorovodíkovou, protože obsahuje kalcit.Opuka má bělavou až pískově žlutošedou barvu. V Evropě je označení opuka (z dnešního hlediska geologicky nepřesné) rozšířené stejně, jako bylo používání opuky coby lehce opracovatelného stavebního kamene – opuka (česky, slovensky), opoka (polsky, litavsky), gaize (francouzsky), Pläner (německy).

Magmatická nebo též vyvřelá hornina je termín z geologie. Používá se pro označení horniny, která vzniká krystalizací z magmatu. Vznik struktury magmatické horniny se řídí posloupností krystalizace, která je spojena s postupným klesáním teploty taveniny, což vyúsťuje ve vznik zárodečných krystalů pevné fáze.

Kde se těží Znělec v ČR : Znělec-fonolit

V oblasti Mostecka se nachází celý řetězec výrazných vrchů, které tvoří právě znělec. Jsou to Špičák u Mostu, Hněvín, Zlatník, Želenický vrch a Bořeň u Bíliny.

Jak je stará žula : Jde o 340 až 300 milionů let starý průnik magmatu do zemské kůry. Druhou nejznámější je růžová až červená žula z Liberce, která je stará 320 až 305 milionů let. Tato hornina je hrubě zrnitá a plná dokonalých krystalů.

Kde se využívá žula

Žula se používá na obklady stěn v interiérech i exteriérech budov. Ze žuly se vyrábějí dlažební kostky, obrubníky a dlažba v různých provedeních.

bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.Opuka je sedimentární hornina, která se skládá z jílovitých a prachovitých částic, vápencových složek a jehlic mořských hub mikroskopických rozměrů, známých jako spongie. Má světle šedou, šedou až žlutou barvu. Hlavní minerály, které tvoří opuku, jsou kalcit, křemen a živce.

Jak vzniká opuka : Opuka vznikala z nejjemnějších částic usazených na mořském dně. Tvoří ji jílovité a prachovité částice, vápencové složky a jehlice mořských hub mikroskopických rozměrů (tzv. spongie). Množství jehlic určuje pevnost a trvanlivost opuky.