Antwort Co je Tein v čaji? Weitere Antworten – Který čaj obsahuje tein
V zeleném čaji je obsah teinu nižší nežli v černém čaji. Průměrně šálek zeleného čaje obsahuje asi 20-30 mg teinu, což je méně než množství kofeinu obsaženého v šálku kávy. Lidé, kteří preferují zelený čaj, mohou tedy mít mírnější stimulační efekt než ti co pijí kávu.Rozdíl mezi kofeinem a teinem je pouze ve vstřebávání. Kofein je v kávě obsažen volně, čímž působí rychleji, ale rovněž rychleji odezní. Tein se v čaji vyskytuje ve vázané formě, takže účinkuje méně nárazově a jeho účinek trvá déle.Zelený čaj obvykle obsahuje méně kofeinu než černý čaj. Množství kofeinu v šálku zeleného čaje (přibližně 240 ml) se typicky pohybuje mezi 20 a 45 mg, ale může se lišit v závislosti na konkrétním druhu zeleného čaje, způsobu přípravy a doby louhování.
Kde se vyskytuje tein : Náleží do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu. Vyskytuje se v listech a plodech některých rostlin. Známý je v čajovníku, kde se označuje jako tein. Kromě něj tuto stejnou složku nalezneme například také v kakaových bobech.
Jaký čaj pít na večer
Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.
Proč je čaj močopudný : Vzhledem k obsahu teinu má čaj lehce močopudné účinky. Tein totiž podporuje činnost ledvin a vylučování moči. Příčina je ve zvýšeném prokrvení ledvin.
Na rozdíl od kávy se v čaji vyskytuje nikoliv ve volné, nýbrž vázané podobě. To má za následek jeho jiný účinek v lidském organismu. Zatímco kofein v kávě rychle rozbuší srdce a jeho účinek poměrně rychle odezní, působí tein v čaji jemněji a dlouhodoběji.
Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Proč nepít zelený čaj
Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.Kofein na sebe váže i chemickou látku adenosin, kterou mozek vytváří pro signalizaci únavy. Kofein účinky adenosinu dočasně zablokuje a vy na 2-3 hodinky přestanete cítit únavu. Kofein také výrazně prodlužuje působení adrenalinu a zvyšuje koncentraci dopaminu, který je zodpovědný za pocity spokojenosti a štěstí.Obsahují kofein, v průměru sice pouze třetinové množství oproti šálku espressa, k tomu je však třeba podotknout, že čaj často pijeme v mnohem větším množství. Další látkou, obsaženou v čaji, je teobromin, alkaloid, který má povzbuzující účinky a podobně jako kávy zvyšuje srdeční tep.
Na rozdíl od adenosinu kofein stahuje cévy mozku, což má za následek zvýšenou mozkovou činnost, která aktivuje nadledvinky. Ty začnou produkovat adrenalin, který uvádí organizmus do pohotovostního stavu – prohloubí dýchání, zrychlí srdeční činnost a stáhne cévy na povrchu těla.
Kdo by neměl pít zelený čaj : Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.
Kdo nesmí zelený čaj : Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.
Kdy nepít mátový čaj
Máta – kontraindikace
I když mátový nálev blahodárně působí na naše zdraví a pohodu, ne každý může těžit z jeho jedinečných léčivých účinků. Máta se nedoporučuje lidem s gastroezofageálním refluxem a těm, kteří trpí pálením žáhy, protože mentol v ní obsažený může potíže ještě zhoršit.
Jako toxická dávka se obecně považuje až množství od 1,8 gramu kofeinu. To odpovídá víc než deseti běžným espresům. Za smrtelnou dávku je pak považované množství nad 10 gramů.Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.
Kolik čaje pít denně : Obecně se uvádí, že denní spotřeba by neměla překročit čtyři běžné šálky (po asi 150 ml). V každém případě, při vypití většího množství silného čaje může dojít i k předávkování s bušením srdce, nervozitou a nemožností usnout.