Antwort Co je silniční pomocný pozemek? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi místní a účelovou komunikací

Co je silniční pomocný pozemek?
Místní komunikace jsou ve vlastnictví obcí. Účelové komunikace jsou majetkem právnických či fyzických osob, přičemž za právnickou osobu je považována i veřejnoprávní korporace (tj. stát, kraje, obce).(1) Silniční těleso je ohraničeno vnějšími hranami silničních nebo záchytných příkopů a rigolů, svahů silničních náspů a zářezů nebo vnějšími hranami paty opěrných zdí a tarasů anebo vnějšími hranami koruny obkladních a zárubních zdí, popřípadě vnějšími hranami zářezů nad těmito zdmi.Vymezení pojmu místní komunikace je upraveno zákonem o pozemních komunikacích 13/1997 Sb. a navazujícími vyhláškami. Jde o kategorii pozemních, veřejně přístupných komunikací, jež slouží převážně místní dopravě převážně v intravilánu jednotlivých obcí. Vlastníkem místních komunikací jsou podle tohoto zákona obce.

Kdo vlastní silnici : Vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát a tyto komunikace spravuje ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Jak se pozná místní komunikace

Místní komunikace

Jedná se o silnice, které jsou veřejně přístupné, ale slouží převážně k dopravě v dané obci. Tvoří je třeba nábřeží, parkoviště, ale i k silnicím přilehlé chodníky.

Kdo povoluje účelovou komunikaci : Pro účelové a místní komunikace je silničním správním úřadem úřad té obce, na jejímž území se daná cesta nachází. Tedy i ty nejmenší obce by měly řešit spory o existenci komunikací, o umístění pevné překážky na komunikaci apod.

(1) Silničním pozemkem se rozumí pozemky, na nichž je umístěno těleso dálnice, silnice a místní komunikace a silniční pomocný pozemek.

Z hlediska Zákona o pozemních komunikacích se v České republice rozlišují čtyři kategorie pozemních komunikací: dálnice, silnice (třída I. –III.), místní komunikace (třída I. -IV.) a účelová komunikace.

Kdo opravuje silnice v obcí

Obec jako vlastník místní komunikace je povinna vykonávat její správu zahrnující zejména její pravidelné a mimořádné prohlídky, údržbu a opravy. Vlastník je dále povinen nahradit škodu vzniklou v důsledku závady na sjízdnosti či schůdnosti místní komunikace.Komunikaci lze dělit na intrapersonální, interpersonální, skupinovou a masovou. Dále je možné dělení na verbální a nonverbální nebo také záměrnou a nezáměrnou.Obec je odpovědná za péči o účelovou komunikaci též v rovině obecné (generální) občanskoprávní prevenční povinnosti. Obec může být povolána zakročit tak, aby nedocházelo k nebezpečným situacím pro jejich uživatele (za využití ustanovení § 2900 a 2901 občanského zákoníku).

Za účelovou komunikaci považujeme i takovou cestu, která navazuje třeba na lesní pozemek. Nicméně, aby mohla účelová cesta vzniknout, musí k tomu dát souhlas majitel pozemku, který cesta protíná. Koketuje se tu tak s právním pojmem věcné břemeno.

Co je účelová cesta : Účelovou komunikací je i pozemní komunikace v uzavřeném prostoru nebo objektu, která slouží potřebě vlastníka nebo provozovatele uzavřeného prostoru nebo objektu. Tato účelová komunikace není přístupná veřejně, ale v rozsahu a způsobem, který stanoví vlastník nebo provozovatel uzavřeného prostoru nebo objektu.

Jak zjistit zda mi patří pozemek : Výpis s omezenými informacemi získáte zdarma na online nahlížení do katastru nemovitostí. Oficiální podrobný výpis lze získat bez prokázání totožnosti přímo na katastrálním úřadě nebo na CZECH POINT. Proto potřebujete znát katastrální území a k tomu číslo popisné, nebo parcelní číslo pozemku.

Co je potřeba při koupi pozemku

Smlouva o koupi pozemku

  1. Identifikaci smluvních stran.
  2. Identifikaci předmětu smlouvy (dle listu vlastnictví z katastru nemovitostí, identifikace případných přípojek inženýrských sítí)
  3. Prohlášení prodávajícího o možnosti výstavby na pozemku.
  4. Kupní cenu (ideálně také způsob jejího placení)
  5. Shodu projevu vůle.


(5) Silniční pomocný pozemek je pruh pozemku přilehlého po obou stranách k tělesu dálnice, silnice nebo místní komunikace mimo zastavěné území, který slouží účelům ochrany a údržby dálnice, silnice nebo místní komunikace, pokud tyto pozemky jsou ve vlastnictví vlastníka dálnice, silnice nebo místní komunikace.Dle §22 vyhlášky č. 501/2006 Sb., je nejmenší šířka veřejného prostranství, jehož součástí je pozemní komunikace (např. účelová) zpřístupňující pozemek rodinného domu, 8 m. Při jednosměrném provozu lze tuto šířku snížit až na 6,5 m.

Kde zjistím druh komunikace : Kategorii a třídu konkrétní pozemní komunikace lze určit například pomocí služby Geoportál silniční a dálniční sítě ČR (platí pouze pro dálnice a silnice; místní komunikace a veřejně přístupné účelové komunikace jsou předmětem pasportů jednotlivých obcí).