Antwort Co je potřeba k chovu chameleona? Weitere Antworten – Co potrebuju na chov chameleona

Co je potřeba k chovu chameleona?
Chameleoni jsou velmi žravá zvířata, která pozřou prakticky vše, na co přijdou. Ideálním krmivem jsou cvrčci, které alespoň jednou za 14 dní obalení ve vitamínech. Rádi si také pochutnají i na švábech, sarančatech, moučných červech či kobylkách. Hmyz ale musí být živý.Mládí chameleoni se krmí denně, a to v neomezených dávkách. Dospělí se pak krmí každý druhý den, na jedince asi 7 až 10 cvrčky. Jako krmivo slouží také jiný hmyz, třeba sarančata, mouchy, švábi a v létě smýkaný hmyz.Osvětlení terária je důležité, protože jím simulujeme přirozené podmínky. Aby se náš chameleon cítil dobře musíme mu zajistit – světlo, teplo a UVB záření. Svítíme celý den v létě zhruba 12 hodin a v zimě kolem 10ti hodin denně.

Jak nejlepe ochočit chameleona : Ze začátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky, nebo se nafukuje a syčí. Nejlepší je tedy umístit terárium na frekventované místo, kde často pobýváš, časem si na tvou přítomnost zvykne. Můžeš zkoušet dávat opatrně a pomalu ruku do terária a přibližovat se k němu. Problém je, že nejí a nepije.

Jak se správně starat o chameleona

Bohatě si vystačí s běžnou pokojovou vlhkostí, rosíme spíše jen ve smyslu navlhčení listů rostlin, ze kterých se chameleon napije. Při správném větrání by mělo terárium do hodiny po porosení vyschnout. Mláďatům chameleonů můžeme lehce rosit 2x denně, subadultům 1x denně a dospělým postačí rosení 2-3x do týdne.

Co pije chameleon : Chameleon pije pouze stékající/kapající vodu. Pro pití stojaté vody z misky není uzpůsoben.

Plazi, tedy i chameleon jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. To, že vydrží hladovět, ale neznamená, že je to správné. Naopak konkrétně chameleon má krátké zažívací ústrojí, a tedy nedokonale vstřebá živiny z přijaté stravy, takže by měl dostávat potravu denně.

Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin. Vzhledem k tomu a také pro vytvoření dostatečně vlhkého klimatu je nutné vnitřek terária několikrát denně rosit teplou vodou.

Jak dát Chameleonovi Napit

Nikdy jim vodu ale nedávejte násilím nebo přímo na nozdry! Mohli by vodu vdechnout do plic. Stačí když dáte pár kapek na čumák a počkáte, až si vezmou, většinou začnou pít.Chameleon nežije v bedně nebo jeskyni. Potřebuje se jak schovat, tak mít především přehled a rozhled. Toho dosáhnete právě použitím dostatečného množství větví a rostlin, ale není třeba to přehánět – jestliže mu z terária uděláte nepropustnou džungli, také nebude nadšený, potřebuje výhled.Jídelníček chameleona se skládá zejména z drobného hmyzu (kobylky, cvrčci, mouchy, pavouci, motýli, sarančata a další). Stravu jim můžeme obohatit o čerstvou zeleninu a ovoce (hroznové víno, jablka, jahody, okurky, mrkev, rajčata, ale také různé květy).

Chameleoni využívají jako pasivní obranu zploštění těla a nafukování hrdelního laloku, díky čemuž působí větší. Dále se proti případným predátorům brání syčením, hrozivým otevíráním tlamy a zvýrazněním barev. Je-li to nutné, je chameleon schopen predátora bolestivě kousnout.

Co dát Chameleonovi : Výživa chameleona je stejně důležitá jako dostatečné osvětlení. Chameleon je hmyzožravec, krmíme jej tedy hmyzem odpovídajícím jeho aktuální velikosti. Mláďatům tedy předkládáme menší až středně velké cvrčky, mouchy či smýkaný hmyz, dospělých chameleonům nabídneme velkého cvrčka, popř. saranče.

Proč má chameleon zavřené oči : Dehydratace se u chameleonů se projevuje „zalézáním“ jejich vyboulených očí do hlavy. Chameleon, který již oči zavírá, má slabý, případně žádný, uchopovací reflex, a je již ve skutečně kritickém stavu.

Jak poznam že umira chameleon

K prvotním projevům patří měknutí kostí, což se pozná podle deformovaných končetin, konců ocásku, měknutí přilby, neschopnost se udržet na větvičce, dezorientace. Nedostatek vitamínů může mít vliv i na schopnost vystřelovat jazyk.

Čím je chameleon silnější a dominantnější, tím křiklavější barvy proti soupeři nasadí. Svou výhružku ještě umocní tím, že zplošťuje tělo a staví se k nezvanému hostu bokem, aby se zdál větší, otevírá tlamu a zlobně syčí. Podřízený jedinec naopak barvy ztlumí, zhnědne nebo zešedne a opatrně vycouvá.V tomto případě je ale kontaktem myšleno to, že po vás rád leze (myslí si, že jste strom), ne že ho budete hladit a mazlit – není to zvíře na mazlení, ale na dívání a ani to mu mnohdy nemusí být příjemné. Pozor, pokud kolem něj často chodíte vy nebo váš pes či kočka.