Antwort Co je poporodní psychóza? Weitere Antworten – Jak se projevuje poporodní deprese

Co je poporodní psychóza?
Projevy poporodní deprese

  1. Ztráta radosti (anhedonie) Nedokážete prožít radost, a to doslova.
  2. Kolotoč černých myšlenek (ruminace)
  3. Nenalézáte klid.
  4. Pocit, že to nejsem já
  5. Točení se v problémech.
  6. Pocit, že jsem za mlhou (derealizace)
  7. Narušené vnímání času a prostoru.
  8. Nemyslí vám to.

Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.Jde o vystupňované depresivní stavy s momentální neschopností navázat vztah k dítěti. Žena je bezradná, má nekontrolovatelné pocity úzkosti, noční můry spojené s nespavostí, halucinace, poruchy příjmu potravy, sebevražedné úmysly, pocit, že její dítě bylo vyměněno.

Jak dlouho se leci poporodní deprese : Poporodní blues, jak se emočním výkyvům říká, zažije více než polovina žen. Dobré i špatné dny, proměnlivá nálada, plačtivost a zahlcenost, většinou do dvou týdnů samy odezní. Pokud potíže přetrvávají od prvních týdnů po porodu až po několik let, je léčení na místě.

Co dělat s poporodní depresi

V první řadě si promluvte se svým partnerem, rodinným příslušníkem, kamarádkou nebo kamarádem. Popište jim celou situaci, jak se cítíte, co by vám pomohlo z jejich strany. Případně společně najděte způsob, jak pokračovat s odborníkem. V každém případě se můžete obrátit se na svého gynekologa či praktického lékaře.

Jak pomoc při poporodní depresi : Jak si můžete sama pomoct při poporodní depresi

  1. buďte k sobě laskavá a říkejte si o pomoc, a to jak svému okolí, tak i psychologovi či psychiatrovi,
  2. dbejte na hygienu a osobní péči – i malé věci, jako je sprcha nebo hezky se obléct, i když zůstáváte doma, vám mohou zlepšit náladu,

Charakteristická je porucha vnímání: halucinace – typicky sluchové, kdy člověk slyší hlasy, které přikazují, pomlouvají či rozmlouvají mezi sebou, zesměšňují a někdy i vyhrožují, dále bludy – typicky paranoidní, kdy má pocit, že je sledován, odposloucháván, pronásledován apod.

Příčinou psychózy je teda vrozená dispozice a k ní přidaný velký životní stres nebo zátěž.

Jak dlouho muze trvat Laktacni Psychoza

Poporodní změny v psychice

Četnost výskytu poporodní nebo též laktační psychózy je cca 1 až 2 případy na 1000 porodů. Je tedy mnohem méně častá než poporodní deprese či poporodní blues. Poporodní blues – tento nejmírnější poporodní stav trvá obvykle do 2 týdnů, po nichž stavy úzkosti, plačtivost a pocity samoty odezní.Denní klinika – stacionář, je zdravotnické zařízení kam pacienti docházejí na léčení z domu denně v pracovní dny po nějaký čas- zpravidla 6-8 týdnů. Aby byla léčba úcinná, minimum jsou 4 týdny, maximum je zpravidla 12 týdnů, vše podle doporučení lékaře. Psychóza je závažné onemocnění.Jak si můžete sama pomoct při poporodní depresi

  1. buďte k sobě laskavá a říkejte si o pomoc, a to jak svému okolí, tak i psychologovi či psychiatrovi,
  2. dbejte na hygienu a osobní péči – i malé věci, jako je sprcha nebo hezky se obléct, i když zůstáváte doma, vám mohou zlepšit náladu,


Kromě běžné poporodní plačtivosti se u 13 % žen projeví poporodní deprese. Ta již sama od sebe neodezní, a pokud se neléčí, může trvat i roky. Přestože je poporodní deprese takto rozšířená, dodnes není lékařům jasný přesný mechanismus jejího vzniku. U některých žen se dokonce objeví až při druhém těhotenství.

Co je to poporodní Bonding : Za bonding můžeme označit proces, kdy se bezprostředně po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem. Plný bonding, tedy kontakt kůže na kůži – skin to skin, lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací. Optimální trvání kontaktu skin to skin je 2 hodiny po porodu.

Na koho se obratit s Poporodni depresi : Kam se obrátit

Můžete se svěřit svému obvodnímu lékaři, na gynekologicko-porodnickém oddělení vaší porodnice (většinou mají možnost využívat psychiatrických konziliárních služeb) nebo rovnou využít specializované psychiatrické péče.

Jak poznat konec šestinedělí

Pochva se po přirozeném porodu vrátí asi za 3 týdny do původního stavu. Postupně se navrací její pružnost a ustupuje otok. Kvůli poklesu hladin ženských hormonů estrogenů někdy maminky po porodu trápí vaginální suchost. Sliznice pochvy a poševní prostředí by mělo být zcela zregenerováno na konci šestinedělí.

Léčba může (v ideálním případě) obsahovat kombinaci psychofarmak a dalších terapií. Přístupy, které se ukázaly jako efektivní, jsou např. kognitivně behaviorální terapie, interpersonální terapie nebo terapeutické směry vycházející z hlubinné psychologie. Poporodní deprese postihují zhruba 15% žen a 4% otců.Charakteristická je porucha vnímání: halucinace – typicky sluchové, kdy člověk slyší hlasy, které přikazují, pomlouvají či rozmlouvají mezi sebou, zesměšňují a někdy i vyhrožují, dále bludy – typicky paranoidní, kdy má pocit, že je sledován, odposloucháván, pronásledován apod.

Co muze zpusobovat deprese : Depresivní příznaky mohou být důsledkem jiných potíží, například tělesného onemocnění, nebo i užívání léků. Depresí se může projevovat například porucha štítné žlázy, ale i řada jiných nemocí, zejména hormonálních a neurologických.