Antwort Co je Ploštěnec? Weitere Antworten – Co je to Ploštěnec

Co je Ploštěnec?
ploštěnci (Platyhelminthes)

Ploštěnci jsou podlouhlí, dvoustranně souměrní. Jejich tělo vyplňuje pouze řídká tkáň mezenchym, přičemž velké mezibuněčné prostory tvoří komplex tekutinou naplněných štěrbinek a dutinek. Chybí oběhová a dýchací soustava.Ploštěnka dorůstá délky asi 10 mm, má ploché, mléčně zbarvené tělo s prosvítajícím rozvětveným střevem. Potravu přijímá a nestrávené zbytky odstraňuje jediným otvorem uprostřed těla. Má velkou regenerační schopnost, dokáže nahrazovat poškozené části svého těla. Živí se drobnými organismy a řasami.Tasemnice nemají trávicí soustavu a přijímají potravu celým povrchem t________. Larvy tasemnice se nazývají ______. Ploštěnci dostali své jméno podle charakteristického plochého až páskovitého tvaru těla. Jsou to první živočichové, u nichž se vyvinula vylučovací soustava.

Jaké tělo mají ploštěnci : Tělo mají listovité, ploché. Velikost je od desetin mm do několika cm, výjimečně až několika m. Charakteristickým znakem jsou přísavky (acetabula), které jsou nejčastěji dvě – ústní a břišní. Za ústní přísavkou pokračuje trávicí soustava, která se nejčastěji dělí ve dvě slepé střevní větve.

Kde se vyskytují ploštěnky

Ploštěnky se vyskytují ve stojatých nebo tekoucích vodách po celý rok. Najdeme je na spodní straně kamenů, které jsou ponořené ve vodě nebo na vodních rostlinách. Ploštěnky sbíráme jemným štětečkem (Vilček.

Kde žije Ploštěnka : Žije ve stojatých a zejména oligotrofních vodách. , navrhujeme jméno ploštěnka nížinná).

Mají ploché dvoustranně souměrné tělo a slepě zakončenou trávicí soustavu. Cévní a dýchací soustava není vyvinutá, dýchají celým povrchem těla nebo anaerobně (endoparaziti). Vylučování zajišťují protonefridie, které jsou tvořeny plaménkovými buňkami.

Odkud vznikl název ploštěnci Protože mají ploché tělo.

Co je to Kroužkovec

Kroužkovci (Annelida) představují kmen prvoústých dvoustranně souměrných živočichů ze skupiny Lophotrochozoa, jenž zahrnuje asi 20 000 popsaných druhů. Jméno jim vynesl jejich charakteristický znak, tj. článkování těla neboli segmentace.Ploštěnky se živí především krmením pro ryby, jedí ale také šneky, šnečí vajíčka, jikry, krevety apod. Hlavním znakem, jak rozpoznáte Ploštěnku, je jejich hlava.Ploštěnky se vyskytují ve stojatých nebo tekoucích vodách po celý rok. Najdeme je na spodní straně kamenů, které jsou ponořené ve vodě nebo na vodních rostlinách. Ploštěnky sbíráme jemným štětečkem (Vilček. a kol., 1991).

V tropických a subtropických oblastech žijí terestrické druhy ploštěnek, některé z nich byly zavlečeny i do skleníků a za – hrad v Evropě, kde se mohou šířit jako invazní druhy (viz Živa 1971, 1: 24 a 2008, 3: 122–123). Naše původní druhy jsou ale sladkovodní.

Kdo patří mezi Kroužkovce : Jejich nejznámější zástupci tradičně tvoří tři velké skupiny (třídy): mnohoštětinatci (Polychaeta), máloštětinatci (Oligochaeta) a pijavice (Hirudinea), přičemž máloštětinatci a pijavice často tvoří společnou skupinu opaskovci (Clitellata).

Co je to Metanefridie : Metanefridie (metanephridium) je vylučovací orgán mnohých bezobratlých živočichů. Má zpravidla přibližně trubicovitý tvar a zatímco jednou stranou je metanefridie otevřena na povrch těla (otvorem zvaným nefroporus), vnitřní konec je obrvená nálevka (nefrostom) ústící do coelomové dutiny.

Proč se Kroužkovcům říká Kroužkovci

Kroužkovci (Annelida) představují kmen prvoústých dvoustranně souměrných živočichů ze skupiny Lophotrochozoa, jenž zahrnuje asi 20 000 popsaných druhů. Jméno jim vynesl jejich charakteristický znak, tj. článkování těla neboli segmentace.

Page 1

  • Přehled GMH – biologie.
  • Kmen: Kroužkovci (Annelida)
  • Třída: Opaskovci (Clitellata)
  • Podtřída: Máloštětinatci (Oligochaeta)
  • Podtřída: Pijavice (Hirudinea)
  • Třída: Mnohoštětinatci (Polychaeta)

Jednodušším typem nefridií jsou protonefridie, tvořené plaménkovými buňkami. Vyskytují se například u kmene ploštěnců. Takzvané metanefridie se nachází u kroužkovců, některých členovců a měkkýšů.

Jaké mají Kroužkovci tělo : Kroužkovci jsou vždy solitérní, volně i přisedle žijící živočichové s pravou tělní dutinou (coelom), metamerním uspořádáním těla a opakujícími se tělními orgány. Tělo je dlouhé několik mm až cm, válcovité, bilaterálně symetrické. Obvykle je členěno do vysokého počtu segmentů.