Antwort Co je předběžná vykonatelnost? Weitere Antworten – Co je předběžná vykonatelnost rozsudku

Co je předběžná vykonatelnost?
Od přímé vykonatelnosti je dále třeba odlišit předběžnou vykonatelnost, což je specifický právní koncept, který umožní vynutit určitý rozsudek ještě předtím než nastane jeho právní moc. To je samozřejmě významný průlom do právní jistoty a nelze tak zdaleka činit kdykoliv.Vykonatelnost je procesní institut, vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí spočívající v jeho vynutitelnosti, především státní mocí, pokud nebude splněno dobrovolně.Vykonatelnost tedy stanovuje čas, kdy je možné plnění vynutit i proti vůli osoby, které byla uložena povinnost něco plnit. To znamená, že pokud má dlužník povinnost zaplatit dluh, a na jeho zaplacení má určeny 3 dny od právní moci rozhodnutí, je povinností dlužníka v určené lhůtě svou povinnost dobrovolně splnit.

Kdy je vykonatelné usnesení : Konkrétně usnesení, kterým soud nařídil předběžné opatření, je vykonatelné vyhlášením, a nebylo-li vyhlášeno, je vykonatelné doručením tomu, komu ukládá povinnost. Usnesení, které žádnou povinnost k plnění neukládá (např. usnesení, kterým soud nepřipustil změnu žaloby), je vykonatelné, jakmile bylo doručeno.

Co je doložka vykonatelnosti

Potvrzení o vykonatelnosti osvědčuje, kterého data nabylo rozhodnutí právní moci a zároveň i to, zda je vykonatelné. Exekuční titul s doložkou vykonatelnosti se přikládá k návrhu na nařízení výkonu rozhodnutí / k exekučnímu návrhu. Doložku vyznačuje vždy ten orgán, který exekuční titul vydal.

Kdy nabývá rozhodnutí vykonatelnosti : Nabytí vykonatelnosti

Nabytím vykonatelnosti je okamžik, k němuž se rozhodnutí stává vykonatelným. U rozsudků na plnění nabývá rozsudek vykonatelnosti, jakmile uplyne lhůta k plnění (tzv. pariční lhůta), která činí obvykle 3 dny od právní moci rozsudku a 15 dní, jde-li o vyklizení bytu.

jednostranné právní jednání, kterým je uznání peněžitého dluhu, jež obsahuje svolení zavázaného účastníka (povinného – dlužníka), aby podle daného notářského zápisu byl nařízen a proveden výkon rozhodnutí dle § 71a notářského řádu.

Po uplynutí lhůty k plnění, která obvykle činí 3 dny od právní moci rozsudku, se rozhodnutí stává vykonatelným.

Kdy nastává vykonatelnost

vykonatelnost rozhodnutí, kdy je možné plnění vynutit i proti vůli osoby, které bylo uloženo. To znamená, že pokud má povinný zaplatit dluh a pro jeho zaplacení má určeny 3 dny od právní moci rozhodnutí, pak po jejich marném uplynutí nastává vykonatelnost a je možné se splnění domáhat právní cestou.Předběžné opatření je vykonatelné ihned, tj. ještě před nabytím právní moci. Bohužel odvolací soud již žádnou lhůtou vázán není, ostatně ani soud prvního stupně, pokud jde o shromáždění podkladů v případě podaného odvolání a předložení spisu nadřízenému soudu.Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím a usnesením Rozhodnutí řeší věc jako takovou – většinou stanovuje práva a povinnosti, je proti němu přípustné odvolání. Naproti tomu usnesení se zpravidla týkají vedení řízení (např. přerušení řízení, vyžádání si podkladů), proti usnesení je ne vždy možné se odvolat.

Právní moc nastává zpravidla uplynutím patnácti dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkovi. U některých rozsudků a především u části usnesení nastává právní moc rozhodnutí hned po skončení jednání, vydání rozhodnutí nebo jeho doručení účastníkům, a to bez ohledu na patnáctidenní lhůtu.

Kolik stojí plná moc u notáře : Odměna notáře za notářský zápis o plné moci činí 1.000,00 Kč (1.210,00 Kč vč. DPH).

Kolik casti má rozsudek : Rozsudek obsahuje 4 významné části: úvodní část, výrok, odůvodnění a poučení o opravných prostředcích. Rozsudek jako takový můžeme ještě dělit na tzv. rozsudek odsuzující nebo zprošťující. Odsuzující rozsudek: obviněný je uznán vinným, nemusí mu být při tom uložen trest.

Jak dlouho trvá právní moc

Právní moc nastává zpravidla uplynutím patnácti dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkovi. U některých rozsudků a především u části usnesení nastává právní moc rozhodnutí hned po skončení jednání, vydání rozhodnutí nebo jeho doručení účastníkům, a to bez ohledu na patnáctidenní lhůtu.

Návrh na vydání tohoto předběžného opatření může podat jakákoliv fyzická osoba, která má pro to důvody.Jediným opravným prostředkem proti předběžnému opatření je odvolání. Jeho podání je ovšem zkomplikované skutečností, že samotné usnesení nemusí obsahovat odůvodnění. Vzhledem k tomu, že se ani v samotném řízení nepředpokládá provádění důkazů, tak ani v podaném odvolání nelze navrhovat nové důkazy.

Kdo vydava usnesení : Usnesením rozhoduje soud tam, kde nerozhoduje rozsudkem.