Antwort Co je marocký štuk? Weitere Antworten – Na co je štuk
Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem.- Na nanášení Benátského štuku musíte mít dvě hladítka. Jedním budete finální štuk leštit a druhým nanášet předchozí vrstvy. – První vrstvu nanášíme buď univerzálním hladítkem (hladkou stranou) nebo benátským hladítkem. – Materiál nanášíme dlouhými tahy do výše zrnek křemičitého písku v penetraci Primus Naturale.Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete. Natahujte tenkou vrstvu, aby vám vlastní vahou štuk neopadal.
Kdy Štukovat : Po natření penetrací máme cca 2 dny, kdy je vhodné nanášet štuk či malbu. Když je to později, může se stát, že by štuk mohl odpadávat, proto je dobré stěny přetřít. Štuk jsem rozmíchal s vodou na potřebnou hustotu a přidal jsem do něj trochu penetrace. Tím jsem zvýšil přilnavost a následnou pevnost štukové omítky.
Jaký je rozdíl mezi štukem a omítkou
Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.
Proč praská štuk : Vznikají v důsledku koncentrace napětí v omítce, která je do rohů místností či do rohů stavebních otvorů vtlačena v nestejnoměrné vrstvě. Nerovnoměrné vysychání pak způsobuje napětí v tahu, silnější vrstva omítky vysychá pomaleji a tenčí, rychleji schnoucí vrstvy v okolí rohu ji k sobě přitahují.
Cena za m2 benátského štuku může být v rozsahu 900 – 2.500 Kč. Uvedené ceny jsou orientační, ale praxí odzkoušené.
Vezmeme hladítko do ruky a jemným tlakem se opřeme postupně o všechny čtyři rohy hladítka, abychom je neznatelně zvedli nahoru. Následně vezmeme smirkový papír (hrubost 2000) a buď na stole nebo na stěně provádíme stejné pohyby jako při leštění a tím dosáhneme toho, že hladítko bude opotřebené.
Jaké nářadí na štukování
Zednické a štuk. nářadí
- Hladítka.
- Hoblíky.
- Lžíce a naběračky.
- Palice.
- Škrabáky.
- Špachtle a stěrky.
SPS Chytrá omítka je zcela jedinečný typ omítky, kterou lze snadno aplikovat pomocí válečku. Vhodná pro venkovní použití jako odolná fasádní omítka nebo v interiéru, kde nahrazuje štukovou omítku. Oproti štuku ale nabízí výrazně vyšší pevnost.Ceník zednických prací
položka | cena |
---|---|
Štukování stěn (jednovrstvé) | 70 Kč |
Štukování stěn (dvouvrstvé) | 90 Kč |
Štukování stropů (jednovrstvé) | 100 Kč |
Štukování stropů (dvouvrstvé) | 120 Kč |
Omítka na stropy je o něco tenčí a její tloušťka bývá 15 mm. Jedna vrstva, která se nanáší na strop, by neměla být tenčí než 5 mm při ručním nanášení nebo 8 mm při strojním nanášení. Na dokonale hladké podklady lze nanášet tenkovrstvé omítky o tloušťce 3 mm.
Co dělat když praskají zdi : Velké trhliny ve zdech se nejčastěji opravují tak, že se maltou a kousky zdiva zazdí. Před tím je však nutné odstranit omítku v okolí trhliny a trhlinu vyčistit od prachu a hrubých volných částic. Poté se trhlina vodou navlhčí a zapraví maltou. Pokud to však situace vyžaduje, je mnohdy nutné trhlinu ve zdivu stehovat.
Co delat kdyz Praska štuk : Na drobné praskliny je vhodné použít bílý akrylový tmel, který se prodává i v malém balení a na prasklinu se nanáší prstem. Na nabílených stěnách a stropech ho není nutné přetírat. Větší praskliny se nejlépe opravují speciálními tmely v kartuších či šlehanými tmely, které se prodávají v nádobách a nanášejí se špachtlí.
Jaký štuk do koupelny
V koupelnách se však obvykle využívají zejména na méně exponovaných místech, tedy tam, kde na ně voda nemá dosah. Nejčastěji se používá sádrová, vápenná štuková omítka a vápenná pálená štuková omítka, která se hodí speciálně do vlhkých místností. Na klasické omítky patří ještě vhodná malba.
Štuk v současném stavebnictví
V současném stavebnictví je slovem štuk označována jemná maltová směs zrnitosti max. do 1,5 mm, která se v tenké vrstvě nanáší na jádrovou omítku. Jedná se tak o povrchovou vrstvu – finální úpravu omítky. Složení této směsi a způsob nanášení se však od historického štuku poněkud liší.K tradičním univerzálním a zejména mezi zkušenými řemeslníky oblíbeným patří plstěná (filcová) hladítka. Srovnávají se jimi jemné vrstvy omítky (štuku). Především hladítka z černé či hnědé plsti jsou ideální pro jemné omítky s hrubším zrnem.
Kolik se dává vrstev štuku : Štukové omítky se nanáší pouze malá vrstva (do 2 milimetrů). Pozor! Pokud by někdo chtěl větší vrstvou štuku vyrovnávat nerovnosti až několikamilimetrové, v těchto místech omítka popraská a ztratí soudržnost s podkladem. Savá jádrová omítka se musí před nanesením vrstvy štuku navlhčit.