Antwort Co je Krystalova struktura? Weitere Antworten – Co je krystalová struktura
Krystalická struktura neboli struktura krystalu je konkrétní způsob rozmístění základních stavebních částic (atomů, iontů nebo molekul) v krystalu.Látka skládající se z krystalů se označuje jako krystalická. Krystalickou látku lze převést na amorfní zahřátím a následným prudkým zchlazením. Amorfní látku převedeme na krystalickou dlouhodobým udržováním vysoké teploty.Tvary krystalů
Ta vzniká zákonitým trojrozměrným opakováním atomů, iontů nebo molekul, z nichž je minerál složen. Proto i zrna minerálů, která nejsou omezena krystalovými plochami (například valouny křemene), musíme považovat za krystaly.
Jaké jsou krystalové soustavy : Bylo definováno sedm krystalografických soustav, které se liší osním (axiálním) křížem protínajícím tělo krystalu uprostřed. Jsou to triklinická, monoklinická, ortorombická, tetragonální, trigonální, hexagonální a kubická soustava.
Jak vypada krystal
Křišťál je drahokamová odrůda křemene. Bývá čirý, skelně lesklý, průsvitný až zcela průhledný a občas přechází do mléčného křemene. Stěny krystalů mohou být u některých kamenů jemně příčně rýhované. Většinou se vyskytuje ve formě krystalů v klencové krystalové soustavě s tvrdostí 6,5–7,5 Mohsovy stupnice.
Co to je krystalizace : Krystalizace či růst krystalů, obecně vytváření pravidelné struktury je druh fázové přeměny, při které dochází k pravidelnému uspořádání částic do krystalové mřížky. Krystalizace je sice spojena s pevnou fází látky, avšak amorfní (tedy nekrystalické) látky mohou být za daných podmínek také pevné.
Krystalické látky mohou vytvářet pravidelná tělesa – krystaly, které mají charakteristické tvary v závislosti na symetrii vnitřního uspořádání. Krystal má vymezený svůj vnější tvar plochami, které se sbíhají v hranách a rozích. Vyznačuje se stálým chemickým složením a charakteristickým ostrým bodem tání.
Pevné látky rozdělujeme dle jejich vnitřní struktury na krystalické a amorfní. V prvním případě se látka skládá z pravidelně uspořádaných částic v krystalové mřížce, kde se nemohou částice volně pohybovat, jen kmitat kolem své rovnovážné polohy, zatímco v druhém případě mají částice jen krátkodosahové uspořádání.
Co určuje krystalová struktura nerostu
Minerály jsou pevné látky (jedinou výjimkou je rtuť), které až na nepatrné výjimky (například opál) tvoří krystaly. Jednotlivé minerály se od- lišují vnitřní stavbou, tzv. krystalovou struk- turou. Ta vzniká pravidelným přirůstáním stavebních částic – atomů, iontů nebo molekul ve třech směrech.Krystalové (krystalografické) soustavy
Podle relativní velikosti mřížových parametrů lze Bravaisovy prostorové mříže rozdělit do sedmi krystalových soustav.Křišťál svítí na první pohled, je lesklý a prostřednictvím světla procházejícího skrz něj je vidět celá řada barev. Sklo nesvítí a neodráží světelné paprsky do barevných kombinací. Křišťál může být lépe zpracován, jeho hrany jsou velmi jemné, tenké. Okraje skleněných výrobků jsou ostřejší, silnější.
Princip činnosti. Krystalka demoduluje amplitudově modulované signály, za určitých okolností (s velmi špatnou kvalitou) i signály modulované kmitočtově. Z antény přichází spektrum signálů na paralelní rezonanční obvod, který má selektivní charakter, a tlumí všechny kmitočty vyjma kmitočtu rezonančního.
Jak se dělá krystalizace : Krystalizaci provádíme ochlazením roztoku, odpařením rozpouštědla, přidáním další látky, příp. kombinací těchto tří uvedených způsobů.
Jak vznika krystalizace : Z přesyceného roztoku může dojít ke krystalizaci a to přirozené nebo uměle vyvolané. Krystalizaci vyvoláme tzv. očkováním, kdy vložíme těleso (nečistota, krystal) do roztoku. K samovolné krystalizaci dojde v případě, že vzniknou krystalizační jádra – nuklea.
Jak se dělí pevné látky
Pevné látky rozdělujeme na krystalické a amorfní. V krystalických látkách jsou částice pravidelně uspořádány a vytváří krystaly. V amorfních látkách nejsou částice pravidelně uspořádány (například asfalt, sklo).
Amorfní látky jsou látky v pevném skupenství, které nemají pravidelnou (krystalickou) strukturu. Uspořádání částic je v těchto látkách náhodné, určité zákonitosti existují pouze v polohách navzájem sousedících atomů. Pojmenování amorfní znamená v řečtině beztvarý, proto bývají někdy označovány jako beztvaré látky.Krystaly se vyznačují zcela mimořádnou schopností – mohou přijímat a uchovávat v sobě energii. Tuto energii pak dokážou také předávat, jsou-li na něco cíleně orientovány. Různé druhy krystalů se od sebe liší strukturou krystalické mřížky a s tím souvisejícími fyzikálními vlastnostmi jako jsou barva,tvrdost, hustota.
V jaké soustavě krystalizuje voda : Za podmínek panujících obvykle v oblacích krystalizuje voda ve fázi ledu Ih v šesterečné krystalografické soustavě. To určuje šesterečnou symetrii vloček. Krystalky jsou formovány v podmínkách nízké prostorové koncentrace molekul vody.