Antwort Co je úkolem orgánů činných v trestním řízení? Weitere Antworten – Kdo jsou orgány činné v trestním řízení

Co je úkolem orgánů činných v trestním řízení?
(1) Orgány činnými v trestním řízení se rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán.Přípravné řízení je prvním stadiem trestního řízení. Úkolem tohoto stadia je zjistit, zda je podezření z trestného činu proti určité osobě natolik odůvodněné, že je možno podat obžalobu k soudu. V tomto stadiu je třeba zjistit a obstarat důkazy svědčící o vině obviněného, stejně jako další důkazy, které vinu vyvracejí.Typicky probíhají například výslechy svědků, podání vysvětlení, ohledání věcí či obstarání znaleckých posudků. V závěru se rozhoduje, zda je podezření z trestného činu vůči určité osobě odůvodněné pro podání obžaloby. K tomu je oprávněn státní zástupce.

Kdo podává žalobu v trestním řízení : V trestním řízení se termín žalobce obvykle nepoužívá, roli veřejné žaloby plní státní zástupce, který podává obžalobu.

Co je úkolem státního zastupitelství

Státní zastupitelství je významným činitelem výkonu spravedlnosti. Státní zastupitelství realizuje právo státu na stíhání osob, které se měly dopustit trestných činů. Tento zájem se v demokratické trestní justici chápe šířeji nežli jako pouhý „státní zájem“.

Kdo je kdo v trestním řízení : Obviněný – osoba, proti níž se trestní řízení vede. Obhájce – obhájcem v trestním řízení může být jen advokát. Je povinen poskytovat obviněnému potřebnou právní pomoc. Poškozený – ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková, morální nebo jiná újma.

Délka každého trestního řízení však záleží na závažnosti trestného činu a dalších konkrétních okolnostech. V roce 2013 byla průměrná délka řízení před soudem v trestních věcech v České republice 173 dní. Řízení o závažných trestných činech však mohou trvat i několik let.

Právní věta: Podle § 160 odst. 2 TŘ. opis usnesení o zahájení trestního stíhání je třeba doručit obviněnému nejpozději na počátku prvního výslechu a do 48 hodin státnímu zástupci a obhájci, přičemž u obhájce počíná lhůta k doručení běžet od jeho zvolení nebo ustanovení.

Kdy zaniká trestnost činů

Pro dospělé pachatele trestní odpovědnost zaniká, jestliže pachatel dobrovolně škodlivému následku trestného činu zamezil nebo jej napravil, nebo učinil o trestném činu oznámení v době, kdy škodlivému následku trestného činu mohlo být ještě zabráněno (§ 33 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, dále jen „TZ“).v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.Státní zástupce vykonává dozor nad zákonností přípravného trestního řízení. V hlavním líčení zastupuje obžalobu, předkládá důkazy a navrhuje potrestání. V soudní síni zaujímá pozici po pravici soudce, tedy na opačné straně proti obžalovanému a jeho obhájci.

Okresní státní zastupitelství

Státní zástupci těchto státních zastupitelství zastupují veřejnou žalobu v řízení před okresními soudy jako soudy prvního stupně.

Co dělá státní zástupce u soudu : Státní zástupce podáním obžaloby (návrhu na potrestání) dává podnět k tomu, aby soud mohl zahájit řízení před soudem, u něhož tuto obžalobu (návrh na potrestání) zastupuje. Státní zástupce je povinen účastnit se hlavního líčení, na počátku přednáší obžalobu, na závěr prezentuje závěrečnou řeč.

Co je policejní orgán : Policejní orgán vyhledává důkazy k objasnění trestného činu. Tato fáze zahrnuje např. výslechy svědků, podání vysvětlení, ohledání věcí, obstarání znaleckých posudků a další úkony. Ty úkony, které byly provedeny před zahájením trestního stíhání, není nutné opakovat.

Kdy končí prověřování

Prověřování končí některým z těchto rozhodnutí: odložením (zejm. z důvodu, že nejde o podezření z trestného činu, nebo se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání) odevzdáním věci (např.

Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.Trestní řízení

Samosoudce jen tehdy, jde-li o trestné činy, na které trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje pět let. Samosoudce však logicky nerozhoduje v případě, jestliže má být uložen souhrnný trest nebo společný trest a dřívější trest byl uložen v řízení před soudním senátem.

Co nelze promlčet : Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.