Antwort Co je koenzym Q 10? Weitere Antworten – Na co se používá koenzym Q10

Co je koenzym Q 10?
Bez koenzymu Q10 by buňky našeho těla nedokázaly přeměnit energii přijímanou z potravy na energii využitelnou naším tělem. Každá buňka v našem těle obsahuje mitochondrie, které produkují energii jako palivo pro různé buněčné aktivity. Úlohou koenzymu Q 10 je podpořit výrobu energie v buňkách.Když v těle chybí dostatek koenzymu Q10, buňky trpí nedostatkem energie, což může vést k bolestem svalů po intenzivním cvičení nebo rychlému vyčerpání. Tento nedostatek se také může odrazit na stavu pleti, která může předčasně stárnout a mít více vrásek.Potraviny s nejvyšším obsahem koenzymu Q10 jsou srdce a ostatní vnitřnosti, hovězí maso a sardinky. Méně je pak v olivovém oleji, špenátu, brokolici a sójových bobech.

Kolik koenzymu Q10 denně : Doposud nebyla stanovena standardní denní dávka koenzymu Q10. Doporučené denní dávky v rozmezí 30 mg a 100 mg jsou nejčastěji užívanými dávkami mezi zdravými dospělými lidmi, ale vhodná či optimální denní dávka je velmi individuální a závislá na účelu užívání koenzymu Q10.

Jak dlouho brát koenzym Q10

Koenzym Q10 by se měl totiž používat v dávkách 30 – 150 mg. Vyšší dávky se používají u nemocných lidí, ale pod dohledem odborníka. Jako preventivní opatření lze tuto látku užívat přerušovaně po dobu 6 – 8 týdnů, ale u osob, které nejedí maso, nebo u osob s kardiovaskulárními problémy lze zvážit trvalé doplňování.

Co to je koenzym : Koenzym (kofaktor) je nízkomolekulární neproteinová struktura připojená k proteinovému řetězci enzymu. Koenzymy mají důležitou roli v přenosu atomů vodíku, elektronů nebo skupin atomů v průběhu enzymově katalyzované reakce. Podle způsobu vazby k bílkovinné části enzymu rozlišujeme: disociovatelné koenzymy.

Koenzym Q10 je rozpustný v tucích a nachází se v potravinách jako jsou sójové boby, arašídy, listová zelenina, mastné ryby a hovězí maso. Výzkumy se soustředí na jeho potenciální úlohu při prevenci a léčbě srdečních onemocnění.

Zdroje koenzymu Q10

Rostlinné potraviny Obsah koenzymu Q10 v mg/kg Živočišné potraviny
Petržel 8-26 Kuřecí stehna
Vlašské ořechy 19 Vepřové maso
Sezamová semínka 18-23 Sardinky
Avokádo 10 Losos

Které potraviny obsahují koenzym Q10

Koenzym Q10 je rozpustný v tucích a nachází se v potravinách jako jsou sójové boby, arašídy, listová zelenina, mastné ryby a hovězí maso. Výzkumy se soustředí na jeho potenciální úlohu při prevenci a léčbě srdečních onemocnění.Dávka 30 mg je vhodná pro sportovce a obecně aktivní lidi. Dávka 60mg je vhodná u osob se srdečnímy problémy, nebo vysokým cholesterolem. Stačí podávání v jedné denní dávce po jídle.Koenzym Q10 se vyrábí pomocí přirozeného biologického výrobního postupu – fermentací nebo je tu druhá možnost, a to syntetická výroba. Při fermentaci se získává Q10, která je téměř totožná tomu, co vytváří náš organismus a je proto i lépe vstřebatelná.

Zajímá Vás jak tedy načerpat potřebný koenzym Q 10 ze stravy Nezapomeňte, aby se ve Vašem jídelníčku objevovalo hovězí maso a zařaďte i vnitřnosti (srdíčko, játra, ledviny). Dále se vyskytuje například v sardinkách či makrelách, sójovém oleji, či burských oříškách.

Jak doplnit Q10 : Jak můžeme příjem Q10 ovlivnit.

  1. sardinky.
  2. hovězí maso.
  3. brokolice.
  4. olivový olej.

Co nejíst když je vysoký cholesterol : Mezi potraviny vhodné pro snižování cholesterolu obecně patří zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny a pečivo, libové maso, ryby, luštěniny, brambory, rýže, ořechy a semínka. Naopak pozor je potřeba si dát na tučné druhy masa, tučné uzeniny, šlehačku, smetanu, tavené a smetanové sýry, sladkosti a cukrovinky.

Co rychle snizi cholesterol

Jak snížit cholesterol rychle třeba před odběrem krve

  1. žádné zdroje trans-tuků – nejezte průmyslově zpracované potraviny, čtěte etikety a složení
  2. konzumujte vlákninu – denně jezte luštěniny, obiloviny, tvrdé druhy zeleniny a ovoce, semínka.


Které ovoce vám pomůže snížit cholesterol

  • Rozinky. Obsahují velké množství rozpustné vlákniny, a to 3,2 g v ½ sklenici.
  • Fíky. Fíky obsahují rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu špatného cholesterolu a současně zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.
  • Sušené meruňky.
  • Sušené švestky.
  • Sušená jablka.

Vláknina totiž tlumí vstřebávání cholesterolu do organismu. Potravinami s vysokým obsahem vlákniny nejsou jen levné pšeničné otruby nebo naopak drahé psyllium, ale většina ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky a obiloviny, ovesné vločky, luštěniny, houby nebo třeba ořechy.

Co je nejhorší na cholesterol : Od uzenin, přes vepřové, polevy a krémy v zákuscích až po tučné sýry. Hladinu špatného cholesterolu nejvíce zvyšují tuky. A netýká se to jen másla nebo sádla, ale i masa, mléčných výrobků, tučných sýrů nebo majonézy. Proto je třeba zacházet s nimi v kuchyni opatrně.