Antwort Co je klamavá obchodní praktika? Weitere Antworten – Co je Nekala obchodni praktika
Podle definice zákona o ochraně spotřebitele je obchodní praktika nekalá, je-li jednání podnikatele vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a je způsobilé podstatně ovlivnit jeho rozhodování tak, že může učinit obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil.Setkali jste se s nekalou obchodní praktikou Kam se v takovém případě obrátit
CO | nekalá obchodní praktika |
---|---|
KDO | spotřebitel |
JAK ŘEŠIT | podat podnět |
KDE KONKRÉTNĚ | Česká obchodní inspekce |
ZÁKONY | zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele |
Agresivní (tedy nekalou a zakázanou) obchodní praktikou se rozumí jednání, které s přihlédnutím ke všem okolnostem svým obtěžováním, donucováním nebo nepatřičným ovlivňováním výrazně zhoršuje možnost svobodného rozhodnutí spotřebitele.
Jak se bránit nekalým obchodním praktikám : V daném případě člověk nesmí zpanikařit, a i přes naléhání podnikatele je třeba nabídku slušně odmítnout či požádat například o zaslání veškerých obchodních podmínek, ceníku či informací souvisejících s nabízeným produktem či službou.
Co je klamání spotřebitele
nikdo nesmí klamat spotřebitele, tzn. zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje anebo zamlčet údaje o skutečných vlastnostech výrobků.
Co je nekalá konkurence : Nekalou soutěží, tak jak ji vymezuje generální klauzule obsažená v § 2976 občanského zákoníku, je jednání v hospodářském styku způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům nebo zákazníkům, které je v rozporu s dobrými mravy soutěže . Nekalá soutěž se zakazuje.
Dnes je problematika nekalých obchodních praktik upravena v zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele spolu s přílohami č. 1 a č. 2 tohoto zákona, který vymezuje výčet nekalých a agresivních obchodních praktik.
Pokud pokus o mimosoudní řešení věci s prodávajícím selže, může se spotřebitel např. obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI), která je nejen dozorovým orgánem, ale plní též roli subjektu pro mimosoudní řešení sporů.
Jaká práva má spotřebitel
Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.Na klamavou reklamu si můžete stěžovat u České obchodní inspekce, která záležitost prověří. Pokud zjistí pochybení, udělí hříšníkovi pokutu. Odškodnění vám ale nezajistí.K podáním směřujícím do oblasti ochrany proti NEKALÉ SOUTĚŽI Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v obecné rovině uvádí, že zákon č. 143/2000 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů (zákon o ochraně hospodářské soutěže), ve svém § 1 odst.
Vyvolání nebezpečí záměny v sobě nese jak prvky klamavosti, tak i parazitování. Rozdíl oproti ustanovení o klamavém označení zboží nebo služeb spočívá v tom, že se jedná o klamání ve vztahu k subjektu, nikoliv ohledně původu a určitého zboží nebo služby jako v případě ustanovení o klamavém označení zboží nebo služeb.
Který z uvedených právních předpisů vymezuje nekalé obchodní praktiky klamavá konání a klamavá opomenutí a agresivní obchodní praktiky : Směrnice 2005/29/ES rozlišuje dvě kategorie obchodních praktik, které jsou nekalé, pokud kvůli nim průměrný spotřebitel učiní rozhodnutí k nákupu, které by tento spotřebitel jinak neučinil: klamavé obchodní praktiky (záměrné nebo opomenutí) a agresivní obchodní praktiky.
Co je to zákoník : Zákoník neboli kodex je právní předpis zahrnující právní normy určitého právního odvětví. V moderním slova smyslu jde především o komplexní úpravu určité oblasti hmotného práva, protože v právu procesním je obdobou zákoníku řád (angl. rules of procedure, franc.
Co dělat když prodejce nevrací peníze
Kontaktujte banku
Ve všech předchozích případech platí, že pokud vznikne situace, kdy prodejce spotřebiteli má peníze vrátit – ať už za zboží nedoručené, vrácené, či reklamované -, ale nevrací, je nutné kontaktovat nejprve prodejce s tím, že je v prodlení, a žádat řešení situace, potažmo vrácení peněz.
Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci. Pravidlo „maximálně 30 dní“ platí bez ohledu na to, zda spotřebitel reklamuje věc movitou anebo nemovitou. Stejně tak musí nanejvýš do 30 dní vyřídit podnikatel reklamaci díla.Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.
Jak poznat klamavou reklamu : Za klasickou klamavou reklamu můžeme označit například nepravdivé údaje o složení výrobku, jeho ceně nebo například o místě výroby. Klamavá reklama se dnes už však projevuje i v mnoha jiných praktikách – například když e-shop uvádí, že je zboží dostupné, ale ve skutečnosti je ho nejprve třeba vyrobit.