Antwort Co hasit vodním hasícím přístrojem? Weitere Antworten – Co se hasí vodním hasicím přístrojem

Co hasit vodním hasícím přístrojem?
HASTEX Vodní hasicí přístroj V 9 Ti Klasika mezi hasicími přístroji. Hasí pevné organické látky, jako je dřevo, papír, seno, sláma, textil atd. Použivá se v archivech, kůlnách, senících apod.Jsou nevhodné na hašení:

Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.Práškový hasicí přístroj je nevhodný na:

Plamen je uhašen rychle, avšak látka žhne dál a může se znovu rozhořet. hašení hořlavých kovů. Opět může docházet ke vzniku nebezpečných plynů.

Čím hasit sypké materiály : Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.

Jaké jsou hasicí přístroje

Hasicí přístroje dělíme dle typu náplně na pěnové, vodní, práškové, sněhové a halotronové.

Co se nesmí hasit pěnovým hasicím přístrojem : Nejsou vhodné na hašení:

Hořlavých kapalin mísících se s vodou. Hořlavých kapalin nízkovroucích t.j. na úrovni okolní teploty a níže jako petoleter, ditileter, monochloretan. Hořlavé plyny.

„Problém je v tom, že hasící přístroj, když stříkne do kapaliny, tak ji rozstříkne po okolí. Po uhašení plamene může lehce dojít k opětovnému vznícení oleje, protože má neustále zápalnou teplotu,“ vysvětluje Jan Brož a doporučuje proto hasit takový požár zamezením přístupu vzduchu.

Sněhový přístroj je vhodný na hašení:

  • K hašení elektrických zařízení pod proudem.
  • Hořlavé plyny. Velmi rychle zřeďuje hořlavý plyn a likviduje plamen.
  • Hořlavé kapaliny.
  • Potravin a k využití pro laboratoře, jemnou mechaniku a elektronická zařízení
  • Pevné hořlavé látky.
  • Hořlavé kovy.

Čím hasit co

Skupiny hořlavých látek

věc, situace je vhodné hasit
dřevo, sláma, papír, pevné organické látky, líh vodní hasící přístroj
archívy, knihovny, svazky papíru, hořlavé kovy, textil PHP práškový hasící přístroj
laky, barvy, pryž, pevné organické látky, benzín, nafta, olej PHP práškový hasící přístroj, PHP pěnový hasící přístroj

Třída C – požáry plynů (např. zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).Pěna se používá k hašení požárů třídy B (hořlavé kapaliny). Vytváří na hladině celistvou vrstvu,která zabrání přístupu vzduchu a znemožňuje další vývin hořlavých par. Hlavním hasebním účinkem je efekt izolační. Těžká a střední pěna má částečně chladicí efekt.

PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE

Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje). Protože je pěna také tvořena vodou nesmí se používat na hašení elektrických zařízení pod proudem.

Čím hasit hořlavé plyny : Práškový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A, B a C. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky, kapaliny a plyny. hořlavé plyny, benzín, nafta, oleje, pevné materiály, elektrická zařízení pod proudem, počítače, televizory a další elektronika pod proudem do 110 kV.

Jaké hasivo není v hasícím přístroji : Jsou vhodné na hašení pevných látek. Nesmí se používat na elektrická zařízení pod napětím, na požáry látek o velmi vysoké teplotě, špatně hasí hořlavé kapaliny ropného původu. Jejich náplní není chemicky čistá voda, ale voda s příměsemi pro zlepšení snášivosti nebo mrazuvzdornosti.

Čím hasit plyny

Třída C – požáry plynů (např. zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).