Antwort Co řeší foniatrie? Weitere Antworten – Jak probíhá vyšetření na foniatrii

Co řeší foniatrie?
Fyzikální vyšetření lékař provádí pohledem, pohmatem, poslechem a poklepem se zaměřením na hlavu, krk a hrudník. Mezi další vyšetřovací postupy ve foniatrii patří vyšetření sluchu pomocí ladičky. Ladičky jsou kovové destičky, které je možno rozkmitat. Vydávají slyšitelný zvuk o určité frekvenci.Foniatrie je lékařský obor zabývající se poruchami a vadami hlasu, řeči a sluchu všech druhů a stupňů. Hlas je periodický zvuk vznikající kmitáním hlasivek a jako každý periodický zvuk má tři základní parametry – frekvenci, vyjadřující jeho výšku, intenzitu neboli hlasitost a zabarvení.Foniatrie je lékařským oborem, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou (rehabilitací) poruch řečové komunikace (poruchy řeči, sluchu, hlasu).

Co je to Foniatrické vyšetření : Jedná se o komplexní vyšetření při potížích s hlasem, řečí a sluchem u dospělých i dětí. Na vyšetření není nutné doporučení praktickým nebo dětským lékařem. Je nutné se vždy telefonicky nebo osobně objednat.

Jak se provádí vyšetření ucha

Vyšetření probíhá ve zvukotěsné místnosti, kde si pacient nasadí sluchátka a následně sestra pouští tóny o různé frekvenci. Pacient ukazuje, v jaký moment daný tón slyší a sestra zaznamenává výsledky do grafu. Výsledná křivka zobrazuje sluchové pole pacienta. Lékař na základě této křivky určí případnou sluchovou vadu.

Jak se vysetruje vnitřní ucho : Při vyšetření oblasti vnitřního zvukovodu a mostomozečkové oblasti je vhodné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Ve srovnání s CT magnetická rezonance dosahuje lepšího rozlišení měkkých tkání a nezatěžuje pacienta radiací.

Toto vyšetření trvá obvykle několik málo minut a děti ho ve většině případů bez problémů zvládají. Vždy je čeká nějaká malá odměna na kterou se těší. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař a předá rodičům zprávu s výsledkem tohoto vyšetření pro dětského lékaře.

Pokud si rodiče nejsou jisti dobrým sluchem svého dítěte, pozorují opoždění ve vývoji řeči nebo zjišťují, že dítě hůře rozumí, měli by navštívit ušního lékaře k vyloučení převodní poruchy sluchu. Bude-li tento typ poruchy vyloučen, měli by se objednat na foniatrii.

Co způsobuje ztrátu sluchu

Příčiny ztráty sluchu

Věk je nejčastějším faktorem vedoucím k postupné ztrátě sluchu, známé jako presbyakuze (stařecká nedoslýchavost"), zatímco expozice hluku je hlavní příčinou ztráty sluchu u osob pracujících ve hlučném prostředí.Vyšetření probíhá ve zvukotěsné místnosti, kde si pacient nasadí sluchátka a následně sestra pouští tóny o různé frekvenci. Pacient ukazuje, v jaký moment daný tón slyší a sestra zaznamenává výsledky do grafu. Výsledná křivka zobrazuje sluchové pole pacienta. Lékař na základě této křivky určí případnou sluchovou vadu.Při vyšetření oblasti vnitřního zvukovodu a mostomozečkové oblasti je vhodné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Ve srovnání s CT magnetická rezonance dosahuje lepšího rozlišení měkkých tkání a nezatěžuje pacienta radiací.

Pokud při rýmě její ústí oteče, nemůže se otevírat, vzduch ve středním uchu se postupně vstřebává a vzniká podtlak, který vtahuje bubínek do středouší a právě to způsobuje bolest. V této fázi se ještě nejedná o zánět středního ucha.

Jak uvolnit ušní zátku : K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.

Jak se projevuje Menierova choroba : Pro Menierovu chorobu je charakteristická triáda příznaků: rotační vertigo, fluktuující percepční nedoslýchavost a subjektivní tinitus. Ataka rotačního vertiga vzniká náhle, často následkem stresu nebo únavy. Někdy jí může předcházet aura ve smyslu pocitu plnosti a tlaku v uchu a zesílení tinitu.

Jak probíhá vyšetření hlasivek

Do ústní dutiny vsune hrtanové zrcátko, zaměří na něj světlo odrážející se od zrcadla na jeho hlavě a pozoruje hlasivky. Přitom Vás může požádat o vyslovení dlouhého „ááá“ nebo „ééé“. Zvuky rozechvějí vaše hlasivky a ukáží jejich pohyblivost. Celé vyšetření trvá asi 5 až 10 minut.

Některé možné příznaky ztráty sluchu u kojence nebo batolete

  1. Nereaguje na hlasité zvuky.
  2. Nezjišťuje nebo nepoznává, odkud zvuk přichází.
  3. Přestalo žvatlat a experimentovat s vydáváním zvuků.
  4. Stále žvatlá, ale není patrný pokrok ke srozumitelnější řeči.
  5. Nereaguje na hlasy, ani když ho někdo drží.

Ztrátu sluchu pravděpodobně nedokážete zcela zastavit, ale můžete ji zpomalit. Především s pomocí ochranných pomůcek – sluchátek. To se týká zejména stavebních dělníků, silničářů a všech, kteří pracují v hlučném prostředí. Měli byste se také snažit regulovat dobu, po kterou jste vystaveni hluku v soukromí.

Jak poznat poškození sluchu : Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu. Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat závažnější potíže se sluchem.