Antwort Co drží atomy pohromadě? Weitere Antworten – Co drží pohromadě atomové jádro

Co drží atomy pohromadě?
Nukleony uvnitř jádra jsou navzájem k sobě poutány silami, které v zásadě vznikají mezi jejich podsložkami tedy mezi kvarky a gluony. Tato síla se nazývá silná interakce. Počet protonů v jádře je pro lehké prvky zhruba roven počtu neutronů. S rostoucím protonovým číslem roste počet neutronů rychleji než protonů.Elektromagnetická síla – ta působí na protony a elektrony. Drží elektrony v obalu. Silná jaderná síla – ta může za to, že drží pohromadě protony a neutrony.Každý atom se skládá z atomového obalu a jádra. Obal je tvořen určitým počtem záporných elektronů, které si (velmi zjednodušeně) můžeme představit jako nepatrné kuličky „obíhající“ kolem kladného jádra. Jádro je složeno ze dvou druhů částic – kladně nabitých protonů a elektricky neutrálních neutronů.

Co má atomové jádro : Jádra atomů jsou složena ze dvou druhů elementárních částic, protonů a neutronů. Společně tyto částice nazýváme nukleony. Nejjednodušším atomem je atom vodíku, jehož jádro je tvořeno protonem a kolem jádra obíhá jediný elektron.

Kolik je modelů atomu

Tento článek je však zaměřen hlavně na pět modelů atomu, které přispěly k dnešnímu pojetí jeho struktury – Daltonův model, Thomsonův „pudinkový“ model, Rutherfordův planetární model, Bohrův model a kvantově mechanický model/model elektronového mraku.

Co to je elektron : Elektrony (e-) jsou subatomární částice, které nesou záporný náboj. Nacházejí se v elektronovém obalu, který obklopuje atomové jádro. Elektronový obal zabírá většinu prostoru atomu, ale podílí se jen nepatrně na celkové hmotnosti atomu. V elektroneutrálním atomu je počet elektronů roven počtu protonů.

Obal atomu je záporně nabitý.

Tato síla působí mezi všemi nukleony v jádře a jmenuje se silná nebo také jaderná síla. Jaderná síla převládá na krátké vzdálenosti (cca rozměry jádra) a na větších vzdálenostech dominuje coulombovská síla. Jediný atom, který nepotřebuje neutrony k zajištění stability svého jádra, je atom vodíku.

Co je v elektronovém obalu

Elektronový obal je tvořen pouze elektrony a proto má záporný elektrický náboj, který je v atomu neutralizovaný kladným nábojem jádra atomu. Proto je atom jako celek elektricky neutrální. Neutrální atomy obsahují v elektronovém obalu stejný počet elektronů, jako je počet protonů v jádře.Atom se skládá z atomového jádra obsahujícího protony a neutrony a obalu obsahujícího elektrony.Uvnitř jaderné zbraně implozního typu je zdroj neutronů, tzv. jaderná roznětka, to je inicializační neutronový zářič, který je sám o sobě poměrně těžko štěpitelný v řetězové reakci, avšak uvolňuje značné množství neutronů pro další štěpení, které ve vhodném okamžiku přispěje k zahájení řetězové reakce.

jsou síly působící mezi nukleony v jádře atomu. Jsou silami krátkého dosahu, který zhruba odpovídá lineárnímu rozměru jádra (řádově 10-15 m). Působí vždy jen mezi nejbližšími nukleony. Daný nukleon se tedy váže jen s omezeným počtem nukleonů, což označujeme jako nasycení jaderných sil.

Co je pudinkový model : Thomson věděl, že atomy nemají kladný ani záporný náboj, a že tedy musí existovat něco, co vyváží záporný náboj elektronů. V jeho modelu se záporně nabité částice pohybují v prostředí s rovnoměrně rozloženým kladným nábojem. Tento model je nazýván pudinkový, neboť elektrony připomínají hrozinky v pudinku.

Kdo vymyslel slovo atom : Základy moderní atomové teorie, teď už na vědeckém základě, položil anglický chemik John Dalton. V jeho pojetí byly atomy základními nedělitelnými částicemi látek, které se ještě mohou účastnit chemických reakcí.

Co je to neutron

Neutron. Neutron je elektricky neutrální částice rozměrově přibližně stejná s protonem. Počet neutronů v jádře udává neutronové číslo – N' a počet nukleonů v jádře (tzn. protonů + neutronů) udává nukleonové číslo – A.

Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.Kolem jádra – v elektronovém obalu – se v každém atomu vyskytuje přesný počet elektronů, který je stejný jako počet protonů v jádře.

Kolik je vrstev v atomu : Atomy dosud známých prvků obsazují elektrony 7 elektronových vrstev, které se označují čísly 1 až 7 nebo písmeny K,L,M,N,O,P,Q. Maximální počet elektronů v každé vrstvě se rovná dvojnásobku počtu orbitalů, protože v jednom orbitalu mohou být maximálně dva elektrony.