Antwort Co dělat s meruňkami? Weitere Antworten – Co se dá udělat z meruněk

Co dělat s meruňkami?
Svatou trojici nejoblíbenějších receptů tvoří meruňkové knedlíky, koláč s drobenkou a nezbytný meruňkový džem, díky kterému si uchováváme lahodnou chuť meruněk i na zimu. Meruňky jsou ale skvělé i do slaných jídel, překvapivě dobře ladí s masem, ideálně spíše s tučnějším.Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků. Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování. Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád. Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití.Meruňky ovšem snadno proměníte i ve vynikající kompot nebo zavařeninu, která vám později v zimě připomene slunné prázdninové dny… Můžete je i zamrazit nebo, pokud máte sušičku ovoce, se můžete pustit do jejich sušení.

Co s Přezrálými meruňkami : Co s přezrálými meruňkami

Meruňky se velmi rychle kazí a hnijí, proto měkké a přezrálé plody je nejlepší co nejdříve zpracovat do marmelád a přesnídávek. Můžeme je nastavit i jiným ovocem, jako jsou třeba jablka a rybíz.

Proč jíst meruňky

Jezte meruňky pro zdraví i pro krásu

S meruňkami se zásobíte vitaminy skupiny B, vitaminem A, C, E, kyselinou listovou, vápníkem, železem, sodíkem, hořčíkem. Téměř 40% podíl vitamínu A dělá z meruněk vhodné ovoce propsěšné pro váš zrak a vysoký podíl vlákniny si poradí se zácpou.

Jak tvarovat meruňku : U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Zmrazujeme zásadně kvalitní, zralé, tvrdé a dobře vybarvené ovoce. Nejprve samozřejmě meruňky dobře omyjeme, rozkrájíme na půlky a odstraníme pecky. Nejsnadnějším způsobem by bylo zmrazit meruňky jednoduše nasucho, kdy se ovoce jen vloží do mikrotenového sáčku a uloží do mrazáku.

Co dělat s peckami z meruněk

Kreativní projekty: Meruňkové pecky mohou být skvělým materiálem pro různé řemeslné tvoření. Můžete je použít jako dekorativní prvek na svíčkách, vytvořit z nich přírodní přívěsky na klíče nebo je použít při výrobě bižuterie. Domácí pot-pourri: Sušené meruňkové pecky mohou být skvělým přírodním pot-pourri.Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení. Do mrazáku pak sáhnete kdykoli, když budete chtít ovocem doplnit třeba snídaňové kaše. Stejně tak si mražené ovoce můžete přidat do smoothie. Pokud máte doma smoothie mixér, stačí do něj dát kousky ovoce s troškou vody a rozmixovat dohladka.Meruňky řežeme na jaře. V případě mladých stromků ideálně ještě před rašením, starší o něco později. Cílem řezu u meruněk je zachovat správný tvar koruny a zamezit tomu, aby strom přestal plodit.

Vodu a cukr svaříme tak, aby se cukr úplně rozpustil. Meruňky umyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Sklenice pak plníme asi 2 cm pod okraj a meruňky klademe řezem dolů. Meruňky zalijeme nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 85 °C 25 minut.

Jaké účinky má v kosmetice meruňka : Pokožku vyživuje, hydratuje, zvláčňuje, regeneruje a dodává jí zářivý vzhled. Je vhodný pro všechny typy pleti, dokonce včetně citlivé – novorozenecké. Olej se užívá také vnitřně, má výrazné aroma a chuť připomínající meruňková jádra.

Kdy a jak stříhat meruňku : Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.

Jak skladovat meruňky

Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení.

Z méně kvalitních plodů se pálí ovocné destiláty, také se suší. Meruňky mrazíme v cukrovém sirupu tak, že je spaříme ponořením do vařící vody na 30 s, oloupeme, pak je rozpůlíme a vypeckujeme. Namočíme v cukrovém sirupu, z obalu vytlačíme vzduch a uložíme v mrazničce na maximálně 8 měsíců.Normálně ji sklízíme koncem června, začátkem července,“ podotkl. O deset či dvanáct dní dříve začne sklízet ovoce rovněž firma Agro Stošíkovice ze Znojemska. „Už od dubna jsou vyšší teploty, srážek je méně, což zrání ovoce urychluje,“ zdůvodnil ředitel Libor Kahoun.

Kdy a jak stříhat meruňky : Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.