Antwort Co dělat s lusky na oleandru? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat Oleandry

Co dělat s lusky na oleandru?
Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvětu). Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Střih přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a souměrný keř – nemusíte stříhat každou větvičku.Oleandr se v našich podmínkách pěstuje jako běžná balkónová rostlina s přezimováním v chladné místnosti. Semena se vysévají od března do dubna na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–3 měsíce při teplotě 18–22 °C. Oleandr má rád slunečná stanoviště s humózní výživnou půdou.Žloutnutí listů je často způsobené změnou stanoviště a náhlým slunečním úpalem. V takové případě rostlinu přemístíme do polostínu, sestřihneme a zaléváme jen opatrně.

Kdy se můžou dát ven Oleandry : Pokud oleandr pěstujete v květináči, můžete jej snadno přenášet mezi vnitřním a venkovním prostředím na základě aktuální venkovní teploty. Při přezimování jej můžete ven umístit v momentě, kdy se teplota pohybuje mezi 10 a 15 °C a nehrozí již poslední mrazíky.

Co dělat na jaře s Oleandrem

Oleandr je poměrně odolný vůči suchu, ale v době růstu (jaro a léto) potřebuje pravidelnou zálivku. Při zavlažování dejte pozor, aby půda nebyla mokrá až příliš, protože oleandr nemá rád přemokření. Hnojení: Během vegetačního období můžete oleandr hnojit obecným hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo Hnojíkem.

Jakou nejnižší teplotu snese oleandr : Podle odborníků Dvojky až -7°C.

Nejjednodušším způsobem množení oleandrů je řízkování stonkovými řízky, které lze provádět na jaře a v létě v době tvarování rostliny. Odříznuté zdravé větvičky necháme zakořenit ve vodě, případně je zapícháme do vlhkého písku. Množení semeny je zdlouhavější, ovšem osivo se běžně prodává.

Mladé rostliny (asi do věku 4 let) je vhodné přesazovat nejlépe každý rok, vždy do o něco většího květináče, starší rostliny postačí přesadit jednou za 3–4 roky. Při přesazování jim zkrátíme kořeny asi o třetinu a zasadíme je do původní nádoby s novým substrátem.

Proč tlustici opadávají listy

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.Rostliny potřebují dostatečné množství světla, aby mohly fotosyntetizovat a správně růst. Pokud rostlina dostává příliš málo světla, mohou se u ní vyvinout žluté listy a předčasně opadat. Na druhou stranu, pokud rostlina dostane příliš mnoho světla, listy se mohou spálit a zhnědnout.Staré větve i loňské výhony řežeme až po odkvětu, ideálně v září. Kromě řezu (sestřihnutí nůžkami) je můžeme také zaštípnout a to v případě, že větve nemají dostatek přeslenů. Více se nám pak po zimě rozkošatí. Vyžaduje-li váš oleandr seříznutí, smíme jej zkracovat nejvýše o třetinu, nikdy víc.

Oleandr obsahuje srdeční glykosidy a jeho jedovatost je definována jako jedna z nejvyšších na světě. Neznalost potenciálního rizika může vést k velkým zdravotním problémům. Spousta pěstitelů vůbec netuší jak jedovatá tato rostlina je. K otravě stačí jeden jediný list a lze jej zaměnit s listem blahovičníku (eukalyptu).

Co se dá dělat na jaře : Události na jaře

  • Masopust, či obecně karneval.
  • Velikonoce.
  • První máj, Svátek práce.
  • Pesach.

Kdy Mnozit Oleandry : V době od května do srpna ho lze snadno množit.

Kdy se stříhá tlustice

V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.

Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Jakou teplotu vydrží oleandr : Oleandr je exotická stálezelená rostlina, která snese menší mráz. Doporučujeme ji raději nechat přezimovat v mrazuvzdorných prostorách, kde ale nebude teplota více než 10˚C. Ke konci března ji opět můžete přesunout ven, ale pozor na noční mráz.