Antwort Co dělat když kvete máta? Weitere Antworten – Co dělat s květy máty

Co dělat když kvete máta?
Sušenou ji využijeme především v podobě mátových čajů a pikantních omáček, případně si ještě z čerstvé můžeme udělat tinkturu a lístky máty si můžeme i zamrazit a postupně využívat do lahodných ledových nápojů. V zimě si navíc můžeme brát čerstvé lístky máty přímo z květináče umístěného v interiéru.Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).Sběr provádíme od června do září. Nať v období dorůstání 30 cm, listy oddělujeme v tutéž dobu těsně před sušením. Listy je vhodné sbírat za suchého počasí kolem poledne. Listy nebo nať následně sušíme ve stínu, co nejrychleji.

Jak dlouho vydrží máta v květináči : Máta v květináči potřebuje pravidelnou a přiměřenou zálivku a během léta ji několikrát přihnojíme organickým hnojivem. Máta bude prospívat na jednom místě minimálně 3 roky.

Jak používat mátu

Lžičku mátových lístků zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a za čtvrt hodiny slijeme. Popíjíme nejlépe po jídle na podporu trávení, při bolestech hlavy, v krku, zažívacích a dýchacích potížích, nadýmání, kašli, nespavosti, pro podporu dobré funkce jater a slinivky, močových cest.

Jak zpracovat mátu : Máta se hodí na ozdobu pohárů, zmrzlin, ovocných salátů, ale také do nápojů, jako je mojito nebo mátový čaj. Mojito – si nejlépe vychutnáte tak, že na dno vysoké sklenice dáte pár lístků máty, třtinový cukr, nakrájené dílky limetky a vše rozdrtíte.

Nálev z máty

Lžičku mátových lístků zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a za čtvrt hodiny slijeme. Popíjíme nejlépe po jídle na podporu trávení, při bolestech hlavy, v krku, zažívacích a dýchacích potížích, nadýmání, kašli, nespavosti, pro podporu dobré funkce jater a slinivky, močových cest.

Jak uchovat mátu Omyté lístky máty zalijeme vodou ve tvořítku na led a zamrazíme. Tím si máta zanechá chuť i vůni. Zároveň si díky tomu můžeme připravit skvělé mátové osvěžení.

Co sbíráme z máty

Máta peprná je křížence u nás rostoucí máty vodní a máty klasnaté. Bývá vysoká 40-80 centimetrů, má přímou lodyhu, kopinaté listy a růžové až světle fialové květy. Mátu sbíráme těsně před rozkvětem (květen-září), trhají se buď jen lístky nebo celá nať. Z hlediska účinku je nejvýznamnější složkou silice.Nálev z máty

Lžičku mátových lístků zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a za čtvrt hodiny slijeme. Popíjíme nejlépe po jídle na podporu trávení, při bolestech hlavy, v krku, zažívacích a dýchacích potížích, nadýmání, kašli, nespavosti, pro podporu dobré funkce jater a slinivky, močových cest.Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak dlouho louhovat čerstvou mátu : Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Proč pít mátu : Máta je vhodná při výskytu trávicích obtíží, křečí v trávicím traktu, při nadýmání a plynatosti. Hodí se pro zvýšení chuti k jídlu. Při nachlazení povzbudí dýchání.

Jak dlouho nechat louhovat mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Čaj z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který můžete pít pravidelně, pokud nejste alergičtí na mátu a nejsou u vás známy žádné kontraindikace. Obecně platí, že denní dávka máty by neměla překročit 3-4 šálky čaje.Nať se stříhá na konci dubna, nejlépe kolem poledne, kdy máta obsahuje nejvíc silic.

Jak často zalévat mátu : Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.