Antwort Co dělat když jsem se spálila? Weitere Antworten – Jak vypadá popálenina 1 stupně
POPÁLENINY 1.
Spálenina prvního stupně je stejná jako spálenina od slunce. Postihuje pouze vnější vrstvu kůže a způsobuje, že postižené místo zčervená a bolí. Povrchové popáleniny kůže také často svědí v důsledku uvolnění histaminu. Kromě slunce je častou příčinou popálenin prvního stupně vařící voda.a) stupeň popálenin. Vzniká puchýř, postižení je bolestivé, hojení je spontánní do dvou týdnů. Postižená je nejen svrchní vrstva kůže epidermis, ale termické zranění zasahuje i do další vrstvy kůže – dermis.Přibližně do 4 hodin od nadměrného slunění dochází k začervenání kůže, do 24 hodin mohou příznaky vrcholit. Tento neinfekční akutní zánět odezní přibližně za 3 až 7 dní, velmi zarudlá pokožka si zpravidla vyžádá navíc ještě 1 týden na regeneraci.
Co dělat když se spálím : Na popálení sluncem použijte regenerační přípravky s panthenolem. Pokud je místo bolestivé, lépe se nanáší právě sprej nebo panthenol pěna na popáleniny. Na postižené místo přípravek jen nastříkáte a necháte působit. Regeneraci podpoří i další složky přípravků po opalování jako allantoin, menthol a aloe vera.
Kdy přestane pálit popálenina
Rána se spontánně zahojí během 2 až 3 týdnů a obvykle nezůstává jizva. K popálenině tohoto lehčího 2. stupně nejčastěji dochází při opaření vodou či párou. Hluboké (IIb) – při hlubším popálení zasahuje poškození kůže do hluboké vrstvy dermis, proto je hojení delší, tedy 3 až 6 týdnů.
Jak urychlit hojení popálenin : V případě popálenin postiženou oblast nejprve několik minut chladíme pod tekoucí vodou (voda by však neměla být úplně ledová). Mírnější popáleniny poté ošetříme mastí nebo krémem s hydratačním účinkem. Pro rychlejší hojení popálenin můžeme použít i speciální hojivé přípravky.
Popálená místa chlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo ponořením do studené vody po dobu alespoň 10 minut. Rychlé ochlazení přinese okamžitou úlevu od bolesti, především však může zabránit vzniku popáleniny vyššího stupně. Nechlaďte však ledem, tím byste mohli způsobit další poškození tkáně.
Mimořádně účinné jsou přípravky s obsahem aloe vera či panthenolem, které podporují hojení, hydratují a urychlují regeneraci. K dostání jsou ve formě balzámů, sprejů, gelů, emulzí, pěn či klasických mlék. Vyzkoušejte například dm značku SUNDANCE. Úlevu vám ale přinese i obklad z odvaru z heřmánkového čaje.
Jak urychlit hojení popáleniny
Popálená místa chlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo ponořením do studené vody po dobu alespoň 10 minut. Rychlé ochlazení přinese okamžitou úlevu od bolesti, především však může zabránit vzniku popáleniny vyššího stupně. Nechlaďte však ledem, tím byste mohli způsobit další poškození tkáně.„Nejprve ihned přerušte kontakt se zdrojem popálení. Případný spálený nebo vodou promáčený oděv sundejte, avšak přiškvařené látky nikdy nestrhávejte. Postižená místa chlaďte příjemně studenou tekoucí vodou nebo ponořením postižené části do vody, a to až do vymizení pocitu bolesti.Povrchové popáleniny II. stupně s drobnými puchýřky můžete ještě ošetřit sami a hojí se bez jizev. Pokud jsou však puchýře větší a pevnější, bude potřebný lékař. Tyto popáleniny jsou hluboké, déle se hojí a riziko infekce je vyšší.
Po ochlazení popáleného místa (vlažnou vodou, ne tekoucí) se kůže ošetří krémem nebo mastí s hojivým účinkem (s výtažkem z heřmánku, měsíčku, aloe vera, s kalciumpantotenátem, dexpanthenolem) a sterilně se kryje (obvazem nebo náplastí).
Jak dlouho trva Spaleni : Spáleniny od slunce se hojí přibližně týden a dochází k jejich olupování. Spálení od slunce může zmizet až po delší době, pokud na něm vznikly puchýře a bylo zničeno mnoho cév. Hojení může trvat dva týdny až měsíc a po popálení mohou na kůži zůstat skvrny nebo jizvy.
Co urychluje hojení ran : Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako vlhké hojení. Při použití obvazu nebo náplasti se nemusíte obávat přilepení na ránu. Prostředky vlhkého hojení pro urychlení hojení ran jsou: Hemagel, BepanGel, Flamigel a ActiMaris.
Co pomaha na spáleniny
Nejdříve vyhledejte přípravky nebo speciální krytí zaměřené na hojení poškozené pokožky. Patří mezi ně např. WaterJel, Betadine (pokud nemáte alergii na jód), Flamigel, HemaGel, mastný tyl, hydrokoloidní náplasti a produkty s panthenolem. Nezapomeňte krytí včas měnit, hlavně když zvlhne potem nebo po sprchování.
Chlaďte ránu přes něj a nechte odstranění na zdravotnících. Nenahrazujte speciální přípravky na popáleniny nevhodnými alternativami, např. obyčejnými náplastmi. Pokud u sebe nic nemáte, pouze ránu chlaďte a poté přikryjte čistým sterilním krytím.Dodejte kůži hydrataci, vlhkost a vitamíny
Ty pokožku hydratují, dodávají extra porci vlhkosti, zklidňují a zmírňují svědění, pálení či bolest. Mimořádně účinné jsou přípravky s obsahem aloe vera či panthenolem, které podporují hojení, hydratují a urychlují regeneraci.
Co vytáhne zánět z rány : u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.