Antwort Co dělá místostarosta? Weitere Antworten – Čím se zabývá obecní úřad

Co dělá místostarosta?
Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá.Starosta plní řadu funkcí, především:

reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)

Kdo může jednat za obec : Starosta není statutární orgán

Znamená to, že právě starosta je oprávněn obec právně zavazovat (typicky uzavírat smlouvy). Jelikož zastupování (jednání) starosty za obec navenek je stanoveno přímo zákonem, není nutné, aby smlouvu schvalující orgán výslovně starostu uzavřením smlouvy pověřoval.

Co dělá obec

Obec v samostatné působnosti dále zajišťuje ve svém územním obvodu hospodářský, sociální a kulturní rozvoj, ochranu a tvorbu zdravého životního prostředí, s výjimkou těch činností, které jsou zvláštními zákony svěřeny jiným orgánům jako výkon státní správy.

Co vydává rada obce : Rada v přenesené působnosti zejména vydává nařízení. Nařízení jsou právními předpisy obce, které mají povahu prováděcích právních předpisů (stejně jako např. nařízení vlády a vyhlášky ministerstev). Aby je rada obce nebo kraje mohla vydat, musí ji k tomu výslovně zmocňovat zákon.

Starosta zastupuje obec navenek

Starosta je stejně jako zastupitelstvo, rada či obecní úřad orgánem obce. Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost.

§ 83. (1) Člen zastupitelstva obce je povinen zúčastňovat se zasedání zastupitelstva obce, popřípadě zasedání jiných orgánů obce, je-li jejich členem, plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů obce a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.

Kolik let musí mít starosta

V Česku může být starostou osoba starší 18 let a je jednočlenným orgánem obce, městské části nebo městského obvodu, který je zastupuje navenek.V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Poté se status města (či městyse) vztahoval zásadně jen k celé obci. V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

Jak rozdělujeme obce : obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.

Co schvaluje rada obce : Do jejích kompetencí patří zejména zabezpečování hospodaření obce, schvalování rozpočtu, zřizování komisí a odborů obecního úřadu. Poradním orgánem rady jsou její komise. Rada rozhoduje usnesením na svých schůzích, které ze zákona nejsou veřejné.

Kolik má obec zastupitelů

Hlasování probíhá pouze na území České republiky. Minimální počet členů zastupitelstva obce musí být 5, maximální počet členů zastupitelstva obce může být až 55, přičemž Zastupitelstvo hlavního města Prahy může mít až 70 členů. Konkrétní počet je závislý od počtu obyvatel obce a od rozhodnutí zastupitelstva obce.

V Česku

počet obyvatel počet členů
do 500 5 až 15
nad 500 do 3 000 7 až 15
nad 3 000 do 10 000 11 až 25
nad 10 000 do 50 000 15 až 35

Ve středověku se starostovi říkalo rychtář, později purkmistr. Osoba v čele hlavního města se označuje primátor.

Co starosta nesmí : Starosta tak nesmí namísto rady obce rozhodovat ve věcech obce jako jediného společníka obchodní společnosti, vydávat nařízení obce, stanovit rozdělení pravomocí v obecním úřadu, zřizovat a zrušovat odbory a oddělení obecního úřadu, stanovit celkový počet zaměstnanců obce v obecním úřadu a v organizačních složkách obce …