Antwort Co dělá MOL? Weitere Antworten – Co smrdí molům

Co dělá MOL?
Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.Kde moly najdeme a jak je poznáme Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový. Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak se rychle zbavit molů : Proti molům dobře fungují i bylinky. Prověřeným a tradičním pomocníkem je voňavá levandule. Pomůže pověsit sáček naplněný sušenou levandulí do šatníku. Koupit si můžete i Voňka levandule osvěžovač vzduchu (koupit v e-shopu), který jemně provoní malé prostory, jako jsou například právě skříň, šatna nebo spižírna.

Co mají rádi moli

Mol miluje tmavá a zatuchlá místa

Housenky se živí textilním materiálem – obzvláště jim chutná vlna, bavlna, kožešina, peří či kůže, ale žerou vše, co obsahuje keratin, což je protein obsažený ve vlasech, chlupech nebo suchých šupinkách lidské kůže. Vlákna látek ale kromě potravy využívají i k zakuklení.

Co když sním moly : Co dělat při napadení potravin Potraviny, které mol napadne, jsou znehodnocené a je třeba je vyhodit. Pokud takovou potravinu sníte, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. V těchto potravinách se však mohou nacházet výkaly v podobě malých kuliček, dále pak jemná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků.

Mol miluje tmavá a zatuchlá místa

Vlákna látek ale kromě potravy využívají i k zakuklení. Milují tmavá, zaprášená a zatuchlá místa, naopak nesnáší svěží vůni a světlo.

Z nakladených vajíček se přibližně za dva týdny líhnou malé bílé housenky s tmavší hlavičkou a válcovitým tělem o velikosti 1 mm. Okamžitě po vylíhnutí začínají některé larvy spřádat v napadených tkaninách chodbičky z hedvábí, ve kterých následně probíhá celý jejich vývoj a které larvy mola neopouštějí.

Co zpusobi MOL

Mol obecně

Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.Potravinoví moli se nejčastěji schovávají v mouce, cereáliích, rýži a dalších obilovinách a luštěninách. Samozřejmostí je ale prohledat veškeré potraviny a především místa ve skříních a spížích a jejich rozích.Lebedí si zejména v mouce, rýži či luštěninách, housenky ale můžete najít také v čokoládě, sušenkách, sušených houbách, ve strouhance a v sušeném tropickém ovoci. Pochutnají si také na sušených dobrotách z raw kuchyně. Moli nemají rádi rušné prostředí, větrání a světlo, naopak jim vyhovují klidné, vlhké a tmavé kouty.

Přírodní odpuzovače molů zahrnují cedrové dřevo, levanduli nebo rozmarýn, které mohou být umístěny ve skříních nebo mezi oblečením. Proti šatním molům můžete použít kroužky z cedrového dřeva, nebo háček proti molům s vůní levandule.

Co odpuzuje moučné moly : Zárodky molů úspěšně zničíte, když mouku nebo vločky prosijete na plech a necháte chvíli v troubě rozehřáté na 90°C. Jediné, co ve spíži můžete nechat otevřené, jsou některé druhy koření – například bobkový list nebo hřebíček. Tyto vůně totiž moly odpuzují, stejně jako levandule nebo chmel.

Co způsobují moli : Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.

Co nesnáší moly

Mol miluje tmavá a zatuchlá místa

Vlákna látek ale kromě potravy využívají i k zakuklení. Milují tmavá, zaprášená a zatuchlá místa, naopak nesnáší svěží vůni a světlo.

Samičky molů snášejí drobounká bílá vajíčka přímo do potravin. Za život snese samička moučného mola až 500 vajíček. Za týden až dva se z vajíček líhnou larvy, které začnou potraviny znehodnocovat požíráním, tvorbou pavučinek a výkaly. Larvální stádium trvá asi 2 až 3 měsíce.Prevence proti molům v domácnosti:

Moly v domácnosti magicky přitahuje lidský pot, zbytky lidské kůže na oděvech a ložním prádle, vlasy a chlupy, ale také vůně vlny, kožešin a kůže.

Jak se dostane MOL Satni do bytu : Námi zmiňovaný mol šatní je veliký zhruba 4 až 8 milimetrů a vyznačuje se lesklými stříbrnými křídly. Do skříně se vám většinou dostane tak, že přiletí z venku nebo si jej donesete s sebou v oblečení, pokud jste jej měli uskladněné někde, kde už se moli vyskytovali.