Antwort Co dělá Česká obchodní inspekce? Weitere Antworten – Co řeší Česká obchodni inspekce

Co dělá Česká obchodní inspekce?
Česká obchodní inspekce (ČOI) je subjektem zajišťujícím mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, tzv. ADR (alternative dispute resolution). Cílem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je dospět ke smírnému urovnání sporu a dohodě stran.Návrh můžete podat ústně do protokolu, písemně nebo prostřednictvím on-line formuláře na www.coi.cz. Podejte ho nejpozději do roka od chvíle, kdy jste o daném problému poprvé jednali s podnikatelem.Kontrolovat může například označení výrobků, správné účtování ceny, dodržování hygienických podmínek, bezpečnost výrobku před vpuštěním na trh v ČR, ale třeba i to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele.

Kdy se obrátit na ČOI : Kdy a na koho si můžete stěžovat

  • neinformování kupujícího o právech při uplatnění reklamace,
  • nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů,
  • využívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik ,
  • nabízení výrobků bez návodů k použití v českém jazyce,
  • nesprávného označení či nesprávné účtování cen.

Co kontroluje obchodní inspekce

Kromě finančních sankcí ukládá ČOI i ochranná opatření, typicky se jedná o zákazy prodeje či uvádění na trh v případě rizikových výrobků, resp. jejich stažení z trhu. Česká obchodní inspekce NEKONTROLUJE kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků.

Čím vším se zabývá Česká obchodní inspekce : Česká obchodní inspekce kontroluje a dozoruje právnické a fyzické osoby prodávající nebo dodávající výrobky a zboží na vnitřní trh, poskytující služby nebo vyvíjející jinou podobnou činnost na vnitřním trhu, poskytující spotřebitelský úvěr nebo provozující tržiště (tržnice), pokud podle zvláštních právních předpisů …

Adresa:

  1. Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu:
  2. Úřední hodiny podatelny:
  3. Doporučujeme spotřebitelům přednostně využívat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
  4. Poradenská linka: +420 222 703 404 (v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin)


Při vyřizování reklamace vady mohou nastat tato řešení: oprava věci, výměna věci, sleva z ceny či vrácení kupní ceny.

Koho kontroluje ČOI

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.Kontroly probíhají typicky bez předchozího ohlášení. Z pohledu vás coby podnikatele tedy kontrola začíná ve chvíli, kdy se kontroloři ve vaší provozovně představí služebním průkazem. Během kontroly mají kontroloři právo: požadovat prokázání totožnosti fyzické osoby, která je na místěSpotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.

Kde a jak službu řešit

Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.

Jak poslat kontrolu do obchodu : Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.

Kdy má zákazník právo na vrácení peněz : Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).

Co se stane když není reklamace v řádně době vyřízená

V případě marného uplynutí této lhůty má spotřebitel i právo odstoupit od kupní smlouvy. Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci.

Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.Tato kontrola se však netýká všech podnikatelů, ale jen těch, kteří podnikají v oblasti prodeje a nákupu. Mezi nejčastější důvody kontroly patří chyby v obchodních podmínkách, chybné popisy zboží nebo absence návodu a v neposlední řadě nedodržování smluv, cen a dalších podmínek.

Jak poslat kontrolu do firmy : V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).