Antwort Co detekuje požární hlásič? Weitere Antworten – Na CO reaguje detektor kouře
Přijímač (detektor) světla detekuje přítomnost kouře na základě změny odrazivosti částic vzduchu. Ionizační detektory detekují požár na základě jiného principu, než je odraz světla. Mají podobnou měřicí komoru, ale ta obsahuje malý radioaktivní zdroj, nejčastěji americium, který ionizuje vzduch uvnitř.Nejspolehlivější detektory oxidu uhelnatého jsou vybaveny uzavřeným elektrochemickým článkem, který přesně měří hladiny CO v širokém rozsahu koncentrací a teplot. Tento typ detektoru má také funkci autotestu a dokáže vás upozornit, pokud zjistí nízký stav baterie nebo jinou poruchu.Hlásič pípne každých 40 sekund – zařízení hlásí chybu Vyčistěte hlásič – viz sekce „Údržba a čištění“. Pokud problém přetrvává, zakupte nový hlásič a vyměňte jej. Hlásič vyvolává falešné poplachy v případě vaření, sprchování atp.
Jak vypnout požární hlásič : Většina požárních hlásičů již z principu není vybaven žádnou možností vypnutí. Houkání přestane v okamžiku dostatečného vyvětrání místnosti od kouře (příčina poplachu) nebo při vyjmutí baterie. Některé hlásiče disponují funkcí HUSH, která se skrývá pod testovacím tlačítkem. Tato funkce umlčí na určitou dobu hlásič.
Kde se nesmí používat detektor kovů
Níže přinášíme několik příkladů. Země s úplným zákazem amatérského používání detektorů kovů a hledání: Turecko, Švýcarsko, Švédsko, Španělsko, Malta, Izrael a další.
Kam umístit detektor plynů : Snímače nebo odběrová místa mají být umístěny v blízkosti jakéhokoliv potenciálního zdroje významného úniku plynu, avšak pro vyloučení obtěžující výstražné signalizace, místa detekce nemají být obecně umísťovány v těsné blízkosti zařízení, které může v normálním provozu vytvářet nevýznamné malé úniky.
Oxid uhelnatý vzniká často nedokonalým spalováním v domácích spotřebičích jako jsou plynová topidla (např. tzv. karmy), plynové bojlery a sporáky, krby či kotle. Ke vzniku oxidu uhelnatého, dochází například při zanesení komínu, kdy se spaliny hromadí u spotřebiče.
Detektor úniku plynu je jediným skutečně účinným způsobem, jak poznat únik plynu. I přes dostatečné větrání a pravidelné revize spotřebičů nelze nikdy riziko zvýšené koncentrace CO a CO2 vyloučit. Jelikož tyto plyny nelze odhalit smysly, nezbývá než přenechat tuto práci spolehlivým hlásičům.
Na co reaguje požární hlásič
Požární hlásič reaguje na hoření a předává dále poplachovou informaci. Generování poplachové informace může být zajištěno manuálně – osobou, která zaregistruje vznik hoření nebo zcela automaticky. Hlásiče reagující automaticky fungují na principu technického vyhodnocení jevů, které provázejí vznik požáru.Minimální podmínky umístění hlásičů v objektech určených pro bydlení stanoví vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Podle vyhlášky by měl být hlásič umístěn v části vedoucí k východu z bytu (rodinný dům), respektive v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty (byt v bytovém domě).Neměly by být v blízkosti ventilátorů, svítidel, topení ani v příliš prašných a vlhkých pokojích (koupelny). Nehodí se také do místností s krbem či kamny. V ideálním případě je instalujte do všech místností, které splňují výše zmíněné podmínky.
Detektor oxidu uhelnatého se umísťuje cca 10 cm pod strop nebo do výše očí a současně do blízkosti karem a kotlů. Oxid uhelnatý se hromadí pod stropem, je mírně lehčí než vzduch, a proto stoupá vzhůru.
Kam namontovat detektor CO : Čidlo by mělo být umístěno v blízkosti spotřebiče (1 až 3 metry) s potenciálním zdrojem emisí oxidu uhelnatého (kamna, plyn, olej, uhelný kotel, krb atd.). Doporučuje se montáž na stěnu – cca 150 až 200 cm nad podlahou (ve výšce nosu dospělé osoby nebo výše).
CO smrdí v plynu : Zajímavost: Samotný zemní plyn nemá žádný pach. Právě kvůli bezpečnosti se do něj přidávají sloučeniny síry (sirné alkoholy), díky kterým výrazně páchne již při slabém úniku a malé koncentraci.
Jak se pozna oxid uhelnatý
Detektor úniku plynu je jediným skutečně účinným způsobem, jak poznat únik plynu. I přes dostatečné větrání a pravidelné revize spotřebičů nelze nikdy riziko zvýšené koncentrace CO a CO2 vyloučit. Jelikož tyto plyny nelze odhalit smysly, nezbývá než přenechat tuto práci spolehlivým hlásičům.
Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.V místech, odkud oxid uhelnatý uniká, se zdržujte jen po nezbytně nutnou dobu a pokud je to možné, použijte vhodné ochranné pomůcky, jako je dýchací přístroj nebo speciální plynová maska s hopkalitovou vložkou.
Jak se při požáru plní kouř místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek. Zde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič nebude kouř správně detekovat.