Antwort Co delat s malinami na podzim? Weitere Antworten – Co dělat s malinami na podzim

Co delat s malinami na podzim?
Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.Doporučuju pokrýt ho slámou, štěpkou, nebo kůrou alespoň na zimu. 💡 Tip: Alternativně můžete vystřihnout kus kokosové rohože a půdu s ním, přikrýt. V zahradních centrech seženete i už nastřihanou kulatou kokosovou rohož pro tyto účely. 3️⃣ Výhony na jednom až dvou místech svažte k sobě.Kdy stříhat maliny

Stříhání malin – odplozelých větví, provádíme pokud možno ihned po sklizení úrody, aby měly nové větve (plodící následující rok) dostatek prostoru a světla a mohly zesílit. Na téma kdy stříhat maliny vznikají diskuse, neboť remontantní odrůdy plodí ještě druhý rok, pokud je neostříháme.

Jak udrzovat maliny : Malinám každoročně přisypte hrubý kompost a mulčujte je tenkou vrstvou listové hrabanky nebo slámy. Malinám je vhodné vytvořit jednoduchou dřevěnou oporu. V době velkého sucha je potřeba maliny udržovat vlhké, jinak jsou plody malé a zaschlé.

Čím pohnojit maliny

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Kdy Zastrihnout maliny : Maliny pro první sklizeň dozrávají na loňských výhonech a mezitím rostlinám dorůstají výhony nové. Jakmile už první sklizeň končí, na nových výhonech se začínají objevovat květy a pomalu se blíží druhá sklizeň. Po první sklizni odstřihneme všechny odplozené zasychající výhony těsně nad zemí.

Jak stříhat opakovaně plodící maliník

Řez pro dvě sklizně: Výhony maliníku, které vyrostou na jaře, přinesou ještě v srpnu první úrodu a plodit budou až do prvních mrazíků. Když je ponecháme do následujícího roku, získáme z nich ještě časnou letní sklizeň. Po této druhé sklizni je hned nad zemí ostříháme.

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře.

Jak se starat o maliny na podzim

Připravit na zimu potřebuje celá zahrada, tedy i keře s drobným ovocem, jako jsou maliny, ostružiny a rybíz. V zásadě se vždy jedná o odstranění starých větví a mladých, slabých výhonů, vypletí a prokypření půdy, přihnojení vyzrálým kompostem, zahrnutí mulčem, ať už klasickým z kůry, nebo třeba chvojím, a závlahu.Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý. Nedostatek dusíku se projevuje chlorózou starších listů, která se rozšiřuje na rostoucí listy.

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.

Jak stříhat stále plodící maliny : Pokud máte rostlinu remontantní (ta plodí na letošních výhonech od léta až do podzimu), tak jak šlahouny postupně narostou, tak postupně i plodí. Po sklizni udělejte krátký proces s celým maliníkem! Střihněte ho zhruba tři centimetry od země a víc neřešte.

Jak a kdy stříhat maliny a ostružiny : Správný střih

  1. Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  2. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5.
  3. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.
  4. V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony.
  5. Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Jaké hnojivo na maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.Výhony z předcházejícího roku přinesou plody. Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře.

Kdy a čím se hnojí maliny : Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.