Antwort Co delat před EKG? Weitere Antworten – Co nedělat před EKG

Co delat před EKG?
Jak se na EKG vyšetření připravit Na EKG není potřeba speciální příprava. Pokud pacient před vyšetřením užil, nebo pravidelně užívá léky, měl by o tom lékaře informovat.Měření EKG se provádí v ordinaci lékaře pomocí profesionálního a velmi přesného zařízení. U standardního přístroje vyškolený pracovník připevní na tělo 10 elektrod (přístroj z těchto elektrod vygeneruje 12 svodů), které snímají srdce z různých stran. Jedna z nich (nejčastěji černá) slouží k uzemnění.Vyšetření je absolutně nebolestivé. Přístroj při něm pouze snímá vlastní elektrickou aktivitu srdce, aniž by přitom do vašeho organizmu vysílal jakoukoli energii. Obavy z bolestivých „elektrických šoků“ proto nejsou na místě. Vyšetření trvá jen několik sekund.

Jak se připravit na kardiologické vyšetření : Jak se připravit Vyšetření přes hrudník nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Můžete jíst i pít bez jakýchkoli omezení. Na vyšetření přes jícen je třeba být nalačno.

Jak se projevuje srdeční arytmie

Jaké mohou nastat příznaky

  1. bušení srdce, pocity úderů srdce navíc nebo naopak jejich občasné vynechání,
  2. nepříjemný pocit na hrudi (především při fibrilaci síní),
  3. slabost a snížená fyzická výkonnost,
  4. točení hlavy, závratě, zmatenost a úzkost, dočasné zhoršení zraku nebo řeči,
  5. křeče,
  6. dušnost,

Kolik stojí vyšetření EKG :

Vstupní komplexní kardiologické vyšetření s ekg, ( 45-60 minut ) 1200,- Kč
EKG vyšetření s popisem ( 15 minut ) 300,- Kč
Ambulantní monitorace krevního tlaku/24hodin, s popisem ( ABPM, „tlakový Holter“ ) 800,-Kč
Ambulantní monitorace srdečního rytmu/24hodin, s popisem ( EKG Holter ) 1100,-Kč

Principem EKG křivky je, že pokud vektor směřuje ke svodu, vzniká pozitivní kmit. Když vektor směřuje od svodu, vzniká negativní. Standardní EKG má 10 elektrod, z nichž přístroj vygeneruje 12 svodů. Těchto 12 svodů se na srdce „dívá“ ve dvou rovinách – horizontální a frontální az různých úhlů.

Vyšetření tak umožňuje zobrazit jednotlivé srdeční oddíly a chlopně, jejich strukturu, velikost a funkci. Moderní přístroje umožňují i zobrazení směru a rychlosti krevního proudu, včetně odhadu nitrosrdečních tlaků.

Co delaji na kardiologii

Kardiologie je lékařský obor zaměřený na nemoci srdce a cév. Základní vyšetřovací metodou je elektrografie, která monitoruje činnost srdce. Srdce obsahuje zvláštní buňky, které vytváří podměty k jeho smršťování. Těmto buňkám můžeme říkat převodní systém srdeční, protože vedou vzruchy do všech jeho částí.Příčiny arytmie mohou být různorodé. Hlavní příčinou je ischemická choroba srdce, dále pak: Srdeční onemocnění: Zánět myokardu, srdeční nedostatečnost nebo problémy s chlopněmi.Typické jsou:

  • bolesti na hrudi.
  • srdeční arytmie.
  • těžkost na prsou.
  • dýchací obtíže.
  • dušnost.
  • otoky.
  • bušení srdce.


Zvážit by ho měli zejména lidé, kteří žijí náročným životním stylem plným stresu, kuřáci, lidé trpící obezitou či diabetem. Vyšetření se doporučuje také každému, kdo má v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin či cévní mozková příhoda.

Kde si nechat vyšetřit srdce : Doporučujeme přinést žádost od praktického lékaře (možné od internisty, či jiného specialisty i z nemocnice). Tento požadavek urychluje Vaše zařazení a cílené provedení požadovaného vyšetření. Vyšetření je možné provést i na Vaši vlastní žádost.

Co znamená špatně EKG : Pokud je srdeční akce velmi pomalá nebo jsou přítomny několikavteřinové výpady v tvorbě elektrických vzruchů, může dojít i ke krátkodobé ztrátě vědomí. Náhlá porucha vedení elektrických vzruchů ze síní na komory se projeví obvykle jako krátkodobá ztráta vědomí.

Kdy jít na vyšetření srdce

Zvážit by ho měli zejména lidé, kteří žijí náročným životním stylem plným stresu, kuřáci, lidé trpící obezitou či diabetem. Vyšetření se doporučuje také každému, kdo má v rodinné anamnéze kardiovaskulární onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin či cévní mozková příhoda.

EKG se běžně provádí v rámci předoperačního vyšetření před plánovaným výkonem v celkové anestézii nebo v rámci celkového interního vyšetření. Všichni pacienti hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče jsou neustále monitorováni pomocí EKG.Nejčastějšími příznaky jsou:

  • bušení srdce, pocity úderů srdce navíc nebo naopak jejich občasné vynechání,
  • nepříjemný pocit na hrudi (především při fibrilaci síní),
  • slabost a snížená fyzická výkonnost,
  • točení hlavy, závratě, zmatenost a úzkost, dočasné zhoršení zraku nebo řeči,
  • křeče,
  • dušnost,

Jak zastavit srdeční arytmií : Jaké jsou léčebné možnosti k zvládnutí arytmií

  1. kardiostimulátor.
  2. léky (antiarytmika)
  3. katetrizační ablace.
  4. chirurgická ablace.
  5. kardioverter-defibrilátor.